Home / Bałkany / BiH / Jednak odbędzie się referendum w BiH
milorad_dodik_oslobodjenje.ba

Jednak odbędzie się referendum w BiH

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik zapowiedział referendum w sprawie jurysdykcji federalnego sądu i prokuratury Bośni i Hercegowiny nad bośniackimi Serbami.

Polityk, odpowiadając na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej po oficjalnym otwarciu szkoły „Srbija” w Bosanskim Šamcu, ogłosił, że pomysł przeprowadzenia referendum przeszedł wszystkie procedury prawne i że w najbliższym czasie władza Republiki Serbskiej ogłosi oficjalną datę głosowania. Dodał jednak, że przy wyborze daty pierwszeństwo będzie miało referendum w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustanowienia Dnia Republiki Serbskiej.

Prezydent wyjawił również, że kwestię referendum poruszył na spotkaniu z premierem Serbii Aleksandrem Vučiciem. Serbski polityk zaprzeczył jednak tym doniesieniom komentując na łamach prasy, że nie miesza się w wewnętrzne sprawy innych państw.

„My się nigdy nie mieszamy. Swoje zdanie możemy wyrazić osobiście, w cztery oczy, ale nie chcemy, ani też nie będziemy wywierać na nikim żadnej presji i tego samego oczekujemy od Milorda Dodika i Republiki Serbskiej” – wyjaśnił Aleksandar Vučić. Polityk dodał również, że stosunki pomiędzy Serbią a Republiką Serbską cechuje przede wszystkim wzajemny szacunek, a przyszłość obu terytoriów zawsze będzie kwestią priorytetową dla obu władz.

Dodik wyjawił także, że nie interesują go pogłoski o domniemanym śledztwie, które prokuratura federalna miałaby prowadzić przeciwko niemu. „Nie sprawdzałem, ani nie dochodziłem prawdziwości tych plotek. Nie zajmuję się pracą inspektora. Ta sama prokuratura już nie raz w przeszłości prowadziła postępowania przeciwko mnie. Mimo to dwa lata temu umorzono śledztwo w sprawie budynku Parlamentu i autostrady, ponieważ nie znaleziono żadnych dowodów. Nie mam nic do ukrycia.” – wyjaśnił.

Przypomnijmy, że referendum jest konsekwencją konfliktu pomiędzy władzą Republiki Serbskiej a prokuraturą i sądem Bośni i Hercegowiny powstałego na skutek grudniowego przeszukania budynków policji, Urzędu Gminy oraz lokalnego przedsiębiorstwa komunalnego w Nowym Gradzie przez policję federalną. Zdaniem władzy Republiki Serbskiej akt ten stanowił naruszenie suwerenności Republiki. Natomiast w opinii prokuratury Bośni i Hercegowiny były to obowiązkowe kompleksowe działania w zakresie ścigania zbrodni wojennych w okolicy. Referendum ma dotyczyć zerwania stosunków Republiki Serbskiej ze wspomnianymi instytucjami BiH.

Źródła: rts.rs, justice-report.com, mojahercegovina.com

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE