Home / Bałkany / Mniejszość węgierska / Jedyna taka wieś na Bałkanach
Ostojicevo_7_Katolicky_kostol

Jedyna taka wieś na Bałkanach

W Serbii, dokładnie w Wojwodinie istnieje wieś zamieszkiwana w większości przez potomków Polaków. Wieś Ostojićevo założono osiemset lat temu. Zamieszkuje ją 300 osób, a mieszkańcy składają się z Serbów, Węgrów i Polaków. Jest jednym z rzadkich miejsc w kraju o dodatnim przyroście naturalnym w Serbii.

Pierwsi Polacy pochodzący z okolic Wisły wyemigrowali do Serbii w 1838 roku. Dzisiejsi mieszkańcy wioski są potomkami górników, którzy wydobywali i sprzedawali saletrę. Do Serbii przyjeżdżali w lecie, a późną jesienią wracali do swoich domów w Polsce. Później zaczęli kupować domy w tej miejscowości.

We wsi znajduje się polski Kościół katolicki, a przy nim działa wspólnota, dzięki której mieszkańcy doskonalą swój język polski, uczą się polskich pieśni, zabaw i wierszy.

Przed czterema laty Ostojićevo podpisało umowę partnerską z Wisłą. Uczniowie z lokalnej szkoły podstawowej wyjeżdżają na wymiany do Polski, najczęściej do Wisły, a polscy sportowcy i pracownicy oświatowi przyjeżdżają do Serbii.

Ostojićevo może być przykładem dobrych stosunków międzysąsiedzkich. W ostatnich latach wieś szybko się rozwija, powstają drogi gruntowe, asfaltowe, zbudowano sieć wodno-kanalizacyjną.

źródło: rts.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE