Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Jeśli Czarnogóra wejdzie do NATO, stanie się celem rosyjskich rakiet
rakieta-novosti.rs

Jeśli Czarnogóra wejdzie do NATO, stanie się celem rosyjskich rakiet

Członek rosyjskiej Dumy, Mihail Vladimirowicz Degtjarev powiedział w rozmowie z portalem IN4S, że jeśli Czarnogóra zdecyduje się na wejście do NATO może zostać celem rosyjskich rakiet.
– Według doktryny wojskowej Rosji, jesteśmy zobowiązani do skierowania naszych rakiet do dowolnego kraju, który jest członkiem NATO. Jeśli więc Czarnogóra stanie się jednym z nich, skierujemy rakiety także do niej, powiedział Degtjarev. Poprzez skandaliczne kroki premiera Djukanovicia jesteśmy zmuszeni, by uważnie kontrolować to, co się dzieje i mamy negatywny stosunek do działań Czarnogóry. Jedynym rozwiązaniem jest referendum w sprawie przystąpienia Czarnogóry do NATO i jestem przekonany, że obywatele kraju nigdy nie zdecydują się na wejście do sojuszu wojskowego, który ich zbombardował.
Degtjarev uważa, że opowiedzenie się Czarnogóry po stronie aktualnych władz w Kijowie, a szczególnie poparcie sankcji Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wobec Rosji jest hańbą. Członek Dumy zaznaczył również, że plany NATO o przesunięcie swojej bazy bliżej granic Rosji są jasne i dodał, że Moskwa nie będzie siedzieć bezczynnie i nie pozwoli, by coś takiego się stało. Rosja, z powodu agresywnego zachowania NATO, powinna jak najszybciej rozpocząć rozmowy z Chinami na temat utworzenia sojuszu wojskowo-politycznego. – Nasz kraj ma wystarczająco dużo siły, aby chronić nie tylko siebie, ale także swoich przyjaciół i partnerów i w błędzie jest ten, kto myśli inaczej, powiedział Degtjarev.
Zaznaczył także, że premier kraju, Milo Djukanović, jest nie tylko zdrajcą narodu rosyjskiego, ale także wszystkich obywateli Czarnogóry. – Z powodu takich haniebnych zachowań, wszyscy Rosjanie są teraz nastawieni negatywnie wobec całej Czarnogóry. Djukanović powinien zostać jak najszybciej odsunięty od władzy, a jeśli do tego nie dojdzie, to przyczyni się do sytuacji, w której zniszczy Czarnogórę, co ostatecznie doprowadzi do jego obalenia, ale wtedy może być już za późno, powiedział Degtjarev.
Analitycy oceniają, że rosyjskie komunikaty wobec polityki Czarnogóry mają w sobie elementy Kominformu i nawiązują do sytuacji kiedy Związek Radziecki otwarcie zagroził interwencją wojskową wobec ówczesnej Jugosławii, poinformował portal RTCG.

Źródło: portalanalitika.me, radiosarajevo.ba, in4s.net

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE