Home / Polityka / Prawo / Język czarnogórski zostanie uznany za urzędowy w serbskiej gminie Vrbas

Język czarnogórski zostanie uznany za urzędowy w serbskiej gminie Vrbas

Czarnogórska partia (CP) domaga się wprowadzenia języka czarnogórskiego jako urzędowego w miejscowości Vrbas (Serbia). Pomysł ten pojawił się po przeprowadzonym w Serbii w 2011 roku spisie powszechnym, z którego wynika, że Vrbas zamieszkuje 7 353 członków społeczności czarnogórskiej, co daje 17,5% wszystkich mieszkańców gminy.

Według ustawy o korzystaniu z języka i pism urzędowych samorząd musi wprowadzić do urzędów język i pismo mniejszości narodowych, gdy ich odsetek na określonym terytorium wynosi powyżej 15% według wyników ostatniego spisu powszechnego (treść ustawy).

Przewodniczący CP, Neno Stevović wysłał już odpowiednie pismo do wójta gminy Vrbas, Željka Vidovicia. Przypomina także, że już wcześniej zgłosił się z tym żądaniem do odpowiednich instytucji, jednak nie uzyskał odpowiedzi. Stevović stwierdza, że jest to dyskryminacja społeczności czarnogórskiej oraz świadome łamanie ich praw konstytucyjnych.

 

Źródło: vijesti.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE