Home / Bałkany / Język macedoński na Facebooku
mk

Język macedoński na Facebooku

Jovan Kostov, lingwista i wykładowca na Sorbonie, udowodnił, że portal społecznościowy może służyć nie tylko do komunikacji interpersonalnej czy do udostępniania produktów reklamowych w konkursach. Kostov stworzył na Facebooku stronę „Puzder pravam… od makedonskiot jazik!”, która ma na celu popularyzację języka macedońskiego oraz ochronę poprawności w jego korzystaniu.

W ciągu roku strona uzyskała już ponad 4 000 zwolenników, głównie lingwistów, specjalistów językowych i miłośników języka literackiego. Założyciel strony ubolewa nad tym, że państwo przeznacza coraz mniej funduszy na wspieranie działań w zakresie ochrony języka narodowego. Macedonia ma 10 dialektów i według Kostova wielką szkodą byłoby niewykorzystanie ich do wzbogacenia narodowego słownika.

Jovan Kostov podkreśla, że język macedoński jest bogaty, ale jego gramatyka nie jest dostatecznie usystematyzowana. Ten problem poruszał również Mitko Madżunkov, redaktor naczelny projektu „Gwiazdy światowej literatury”, o czym pisaliśmy w lutym na balkanistyka.org. Kostov postanowił opisać koniugacje w języku macedońskim i przy współpracy z innymi specjalistami stworzył platformę do odmiany czasowników: Flexi Mac 1.1.

Aktywną popularyzatorką języka macedońskiego na Facebooku jest również Elena Micevska, która założyła stronę „Ucime makedonski”. Micevska pracuje jako lektorka na Uniwersytecie Śląskim, w Zakładzie Slawistyki Kulturoznawczej. Strona jest prowadzona w języku macedońskim, polskim i angielskim. Możemy tam znaleźć m.in. przydatne zwroty w języku macedońskim oraz różnice w znaczeniu słowa jednakowo brzmiącego w języku macedońskim i polskim, informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Macedonii, szkół letnich, festiwali międzynarodowych, wydarzeń związanych ze współpracą polsko-macedońską. Uczenie się języka macedońskiego poprzez tę stronę jest efektywne ze względu na wykorzystanie przez autorkę metody piktograficznej, nowe słówka są połączone z obrazkami, co uaktywnia obie półkule mózgu.

Źródła: dnevnik.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE