Home / Bałkany / Czarnogóra / Jose Manuel Barroso z wizytą w Czarnogórze
Czarnogóra w UE - kip.ba

Jose Manuel Barroso z wizytą w Czarnogórze

Premier Czarnogóry, Milo Djukanović, spotkał się 5 grudnia br. z byłym przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jose Manuelem Barroso.
– Jestem dumny, że negocjacje z Czarnogórą rozpoczęły się kiedy byłem na czele Komisji Europejskiej, powiedział Barroso i pogratulował  osiągniętych dotychczas rezultatów w procesie integracji, ale także postępu politycznego i gospodarczego. Podkreślił również konstruktywną rolę Czarnogóry i premiera Djukanovicia w budowaniu i utrzymywaniu stabilności w regionie.
Jose Manuel Barroso powiedział, że wierzy w adekwatność poszerzania Unii Europejskiej i podkreślił, że w przyszłości, po spełnieniu warunków, powinny do wspólnoty dołączyć kraje Bałkanów Zachodnich. Były przewodniczący Komisji Europejskiej zaznaczył, że jego wizyta to znak wsparcia dla europejskiej przyszłości, do której dąży Czarnogóra.
Premier Milo Djukanović wyraził zadowolenie z wizyty Barroso, zwracając uwagę, że Czarnogóra właśnie w trakcie jego kadencji dokonała historycznego kroku do zjednoczonej Europy. Przypominając istotną drogę, którą Czarnogóra przeszła w krótkim czasie, premier wskazał na determinację rządu w pokonywaniu wyzwań i osiąganiu standardów, które zapewnią obywatelom lepszą jakość życia, a Czarnogórze miejsce w UE i NATO.
Djukanović potwierdził potrzebę budowania wysokiej jakości infrastruktury w regionie, która połączy kraj z rozwiniętą częścią Europy. – Opinia premiera o znaczeniu powiązań infrastrukturalnych wewnątrz regionu oraz regionu z Europą, została pozytywnie przyjęta na niedawnej konferencji w Berlinie, którą zorganizowała niemiecka kanclerz Angela Merkel, powiedział Barroso.
Wspólnie oceniono, że ostatnie spotkania z przedstawicielami Unii Europejskiej, dały jasny sygnał dla kontynuowania proaktywnej polityki europejskiej w regionie i stanowią zachętę dla pozostałych krajów regionu do kontynuowania reform na drodze do pełnego członkostwa w UE.

Źródło: gov.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE