Home / Bałkany / Chorwacja / Josip Broz Tito Superstar
150537966753e778f49e0c8147170946_v4 big

Josip Broz Tito Superstar

Kumrovec – rodzinne miasto Josipa Broz Tity postanawia przyciągnąć inwestorów, planując otwarcie muzeum w domu marszałka. Rezydencja Tity w Kumrovcu kiedyś będąca hotelem od lat stoi pusta, ale już niedługo może stać się pierwszorzędną turystyczną atrakcją regionu.

Kumrovec, wieś położona w północnej Chorwacji słynie z tego, że w 1892 roku urodził się tam Josip Broz Tito. Obok domu znajduje się pomnik marszałka Tity autorstwa Antuna Augustinčića, wykonany w 1948r.

Ostatnio pojawiły się informacje, że posiadłością zainteresowany jest biznesmen Damir Ciglar, który jest pomysłodawcą projektu „Josip Broz Superstar(i)”. „Stari” po serbsku znaczy „stary”. Autor użył gry słów związanej ze słowem „stary” – bo tak określano Titę. Inwestor zapoznał już ze swoim pomysłem mieszkańców wsi. Są oni zainteresowani wszystkim tym, co może przynieść zyski dla okolicy. Ciglar jest szefem agencji reklamowej i zaproponował zorganizowanie wystawy, która pokazałaby wielkość oraz zasługi Tity w polityce światowej XX wieku. Pomysłodawca tłumaczy, że marszałek powinien być ukazany jako jeden z najbardziej odpowiedzialnych mieszkańców, jako postać historyczna, ale też jako człowiek, który jak Superman znajdował rozwiązania w sytuacjach niemożliwych. Autor projektu przyznaje, że należy wykorzystać fakt, że Tito wraca do mody.

- Wychodząc z muzeum trzeba mieć wrażenie, że granicą jest jedynie niebo. – mówi Damir Ciglar. Wydaje się, że ma po swojej stronie również lokalne władze, zaznajomione z jego planami.

W kuluarach dochodzi do ustalenia szczegółów, głównie finansowych, ponieważ renowacja rezydencji będzie kosztownym przedsięwzięciem. Szacuje się, że jej remont może kosztować nawet 3 miliony euro. Obecnie willa jest zapuszczona, od lat stoi pusta.

Idee, aby przekształcić rodzinny dom Tity w muzeum jego dokonań pojawiały się już wcześniej, ale żadna z nich nie została zrealizowana.

W Chorwacji przez długi czas panował negatywny stosunek do Tity. Lider opozycji oraz przewodniczący Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Tomislav Karamarko nazwał Titę zbrodniarzem i zapowiedział, że jeśli HDZ obejmie władzę będzie przeciwny temu projektowi. W ostatnich latach jednak stosunek do Tity się zmienia. Szczególne zainteresowanie sylwetką marszałka wykazują pokolenia urodzone dawno po jego śmierci.

Przyszli inwestorzy koncentrują się głównie na tym, jak skomercjalizować cały projekt i tym samym przyciągnąć jak największą liczbę turystów do Kumrovca. W przyszłości w sąsiedztwie przyszłego muzeum będą organizowane wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne oraz wydarzenia kulturalne związane z marszałkiem, jak również te dotyczące życia w byłej Jugosławii.

Do tej pory rodzinne miejsce Tity najwięcej zarabiało na jego wizerunku, szczególnie kiedy oficjalnie obchodzono dzień jego narodzin, czyli 25 maja.

źródła: b92.net, novosti.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE