Home / Polityka / Jubileusz premiera Mazowieckiego i kilka jego słów o Bałkanach

Jubileusz premiera Mazowieckiego i kilka jego słów o Bałkanach

Były premier RP Tadeusz Mazowiecki skończył dziś 85 lat. W wywiadzie dla  Deutsche Welle, rozmawiał m. in. o swojej pracy na Bałkanach, a także o obecnej sytuacji Macedonii na arenie międzynarodowej.

Mazowiecki mówił o swoich wspomnieniach z początku lat 90-ych, gdy był Specjalnym Sprawozdawcą ONZ w Bośni i Hercegowinie. Stwierdził m. in., że rezygnując z tego stanowiska, zademonstrował „sprzeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec tego, co się działo w tym kraju” i nie żałuje swej decyzji. Według byłego premiera „sytuacja na Bałkanach była przykładem, jak można używać historii do rzeczy złych.”

Premiera martwi obecna sytuacja w BiH.

– Po układzie z Dayton powstało państwo, które jest tak sztucznie skonstruowane, że proces dostosowania do wymogów Unii przebiega bardzo trudno. Rząd centralny ma małe kompetencje i to jest problem – powiedział.

Pierwszy postkomunistyczny premier RP podkreślił swój entuzjazm wobec członkostwa Chorwacji w UE, wypowiedział się także wobec kwestii członkostwa Macedonii w NATO i UE.

– Wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, dlaczego poniża się ten mały kraj, pozbawiając go prawa do nazwy Macedonia. Myślę, że Grecy są w tej materii nieco przewrażliwieni, a społeczność międzynarodowa, ogólnie rzecz ujmując wciąż poniża Macedonię, godząc się na sztuczną nazwę [FYROM – przyp. ŁF]. Ja się z tym nie zgadzam – powiedział Mazowiecki.

Redakcja balkanistyka.org, z okazji jubileuszu, składa Panu Premierowi najserdeczniejsze życzenia!

Źródło: dw.de

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE