Home / Bałkany / BiH / Jubileuszowa X Podlaska Oktawa Kultur
klek(4)

Jubileuszowa X Podlaska Oktawa Kultur

Przed nami Podlaska Oktawa Kultur. Jubileuszowa – dziesiąta edycja tego festiwalu startuje 26 lipca i potrwa do 30 lipca. Jak co roku rozpocznie się paradą zespołów, a później mieszkańcy Białegostoku i województwa podlaskiego będą mieli okazję zobaczyć występy grup z kilkunastu krajów. Oprócz barwnych koncertów Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury – organizator festiwalu  – zaplanował również działania z cyklu „Pokochaj folklor”: warsztaty z etno designu, pokaz mody inspirowanej folklorem oraz jarmark twórców regionalnych.

Rozmaitość etniczna i kulturowa Podlasia sprawia, że jest to region wyjątkowy. Jedyna w swoim rodzaju barwna kompozycja kultur i religii inspiruje do tworzenia niepowtarzalnych wydarzeń. Takich właśnie jak Podlaska Oktawa Kultur, która od dziesięciu lat uczy, że kultura jest najlepszą płaszczyzną kształtowania otwartości, szacunku i sympatii. Zaczęło się od prezentacji dorobku mniejszości etnicznych zamieszkujących województwo podlaskie, Obecnie jednak festiwal ukazuje kulturę i dorobek zespołów z całego świata. Na kilka dni nasz region staje się centrum wielokulturowości. Przyjedzie do nas blisko trzydzieści zespołów z całego świata. Będą koncertować nie tylko w Białymstoku, ale także w ponad dwudziestu innych miejscowościach województwa – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK i dodaje - Wiemy, ze mieszkańcy regionu pokochali Podlaską Oktawę Kultur i wiemy też, że także w tym roku będą zachwyceni. Dzięki załodze WOAKu wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Zaczynamy odliczanie. Wstęp na koncerty jest jak co roku bezpłatny. Widzów czekają znakomite programy artystyczne, oparte zarówno na oryginalnych prezentacjach wiernych tradycyjnym wykonaniom, jak również na nowatorskich muzycznych stylizacjach. Z uwagi na jubileuszową edycję staraliśmy się zaprosić najlepsze zespoły, które zaprezentowały się w poprzednich latach. W tym roku nie robimy koncertu galowego, ale każdego dnia wystąpią grupy warte obejrzenia, różnorodne w swoim charakterze; zespoły pieśni i tańca, chóry, zespoły instrumentalne. Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiada Andrzej Dyrdał, dyrektor festiwalu.

Festiwal od wielu lat organizowany jest przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Nie wyobrażam sobie lata bez Podlaskiej Oktawy Kultury – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego – to wyjątkowy czas, gdy na rogu jednej ulicy słyszymy bałkańskie rytmy, a gdzieś  dalej  goście w barwnych egzotycznych strojach zapraszają do wspólnego tańca. A o tym, że wszyscy kochamy Oktawę świadczy chociażby to, że znalezienie w czasie koncertów wolnego stolika w kawiarni na rynku graniczy z cudem.

W tym roku Bałkany reprezentować będą zespoły:

CHUDESIYA (Pazardżik, BUŁGARIA)
lider zespołu, choreograf: Tanya Dimitrova

nauczyciel tańca: Atanas Dimitrov

Grupa Chudesiya działa od 2005 roku przy Centrum Młodzieżowym w bułgarskim mieście Pazardżik. Na jej repertuar składają się opracowania taneczne ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii, stworzone przez najsłynniejszych krajowych choreografów. Zespół z powodzeniem występuje na festiwalach w kraju i za granicą, zdobywał nagrody m.in. w Rumunii, Turcji i Albanii.

KLEK (Ogulin, CHORWACJA)
dyrektor artystyczny: Nikolina Luketić Delija

Zespół powstał w 1980 roku, aby poprzez śpiew, muzykę oraz tańce chronić, a także ukazywać ludowe tradycje i obyczaje z różnych regionów Chorwacji, w tym z rejonu Ogulina – miasta położonego u podnóża góry Klek. Zespół, który w tym roku wystąpi na Podlaskiej Oktawie Kultur, wchodzi w skład ponad 200-osobowej grupy. Klek występował na licznych festiwalach w Chorwacji, a także m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Portugalii i Korei Południowej.

SRPSKI VITEZOVI (Banja Luka, REPUBLIKA SERBSKA – BOŚNIA I HERCEGOWINA) dyrektor: Dragic Majstorovic

Grupa Srpski Vitezovi została założona w 2000 roku w Banja Luce, by podtrzymywać tradycje narodu serbskiego. Liczy obecnie około 180 osób i składa się z sekcji: folklorystycznej, muzycznej, wokalnej oraz z grupy grającej na gęślach. Repertuar Srpski Vitezovi to głównie tańce i pieśni z Republiki Serbskiej oraz z Serbii. Zespół koncertował na wielu europejskich festiwalach, m.in. w Grecji, Niemczech i na Węgrzech.

POIMENIKOS AYLOS (Kieratsini, GRECJA)
przewodniczący stowarzyszenia: Theodoros Aggelou
dyrygenci: Gethsimani Dimitriadou, Maria Aggelou

Stowarzyszenie artystyczne „Poimenikos Aylos” powstało w 1986 roku. Jego celem jest propagowanie dziedzictwa duchowego i kulturalnego Grecji, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, gdyż założone zostało przez osoby ze środowiska nauczycielsko-pedagogicznego. W ramach stowarzyszenia powstał chór, orkiestra, zespół tańca ludowego oraz grupa teatralna. Poimenikos Aylos występował m.in. w Anglii, Rosji i we Włoszech.

Szczegółowy program oraz informacje o wszystkich zespołach znajdują się na stronie imprezy: oktawa.woak.bialystok.pl

Portal balkanistyka.org jest patronem medialnym wydarzenia.

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE