Home / Gospodarka / Inwestycje / „Jugoslavija” doczeka się remontu?
hotel-jugoslavija.kurir+info.rs

„Jugoslavija” doczeka się remontu?

Za dwa lata ma rozpocząć się przebudowa niegdyś prestiżowego belgradzkiego hotelu „Jugoslavija”, a pierwsi goście pojawią się tam w 2019 roku. Planowany koszt inwestycji wynosi 27 milionów euro. Dawna „Juga” ma stać się częścią sieci znanych na całym świecie luksusowych hoteli Kempinski. Obecnie trwają przygotowania do realizacji projektu, konieczne jest zebranie odpowiednich zezwoleń oraz dokumentacji. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, stolica Serbii zyska budynek z dwoma wieżami wysokimi na 133 metry, dzięki czemu wyglądem zbliży się do światowych metropolii.

Według planów stary budynek ma zostać całkowicie wyburzony, a na jego miejscu ma stanąć nowoczesny biurowiec, w którym oprócz pokoi hotelowych, znajdzie się ekskluzywne centrum handlowe, podziemny parking oraz apartamenty na wynajem. W jednej z wież ulokowana zostanie cześć mieszkalna, w drugiej będą znajdować się biura. W przyziemiu zaplanowano otwarcie kilku ekskluzywnych restauracji oraz klubu fitness. W sumie zaplanowano zagospodarowanie terenu o powierzchni pięć hektarów.

Hotel wybudowany został w 1968 roku, według projektu Lavoslava Horvata. Budowa rozpoczęła się w 1948, jednak z powodu kryzysu w latach 1949 – 1960 budowę zawieszono.  Jak wiele belgradzkich budynków, ten obiekt doznał znacznych uszkodzeń podczas bombardowań NATO w 1999 roku, kiedy to został trafiony przez dwa pociski.

W czasach swojej świetności „Jugoslavija” była największym i najbardziej luksusowym obiektem hotelowym na całych Bałkanach. W swoich progach hotel gościł gwiazdy światowego formatu oraz głowy państw, wśród których znaleźli się między innymi prezydenci Stanów Zjednoczonych: Richard Nixon i Jimmy Carter, brytyjska królowa Elżbieta II, laureat pokojowej Nagrody Nobla Willy Brandt, piosenkarka Tina Turner czy kosmonauta Neila Armstrong.

O remoncie hotelu mówi się już od wielu lat. Rozpoczęcie prac planowano już na rok 2006 i 2010. „Jugoslavija” w oczekiwaniu na gruntowną przebudowę nadal przyjmuje gości – przed Sylwestrem pojawili się tam pierwsi od prawie dziesięciu lat klienci. Do użytku oddano odnowione niedawno 44 pokoje na trzecim i czwartym piętrze.

źródło: novosti.rs, politika.rs, wikipedia.org,

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE