Home / Bałkany / Czarnogóra / Już w 2016 r. mieszkańcy Czarnogóry zyskają dostęp do 200 serwisów administracji państwowej
informatyka-kathimerini.gr

Już w 2016 r. mieszkańcy Czarnogóry zyskają dostęp do 200 serwisów administracji państwowej

Tworzenie korzystnego klimatu biznesowego dla rozwoju sektora telekomunikacyjnego jest jednym z podstawowych wyzwań dla rządu – powiedział wicepremier i minister telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego Vujica Lazović.

Na konferencji z okazji zakończenia projektu bliźniaczego „Zwiększanie udziału administracji państwowej w społeczeństwie informacyjnym”, minister Lazović stwierdził, że ustawa o komunikacji elektronicznej w Czarnogórze jest w znaczącej części zgodna z regulacjami europejskimi i przedstawia znaczący krok naprzód i bodziec dla rozwoju tego typu usług w Czarnogórze.

Minister Lazović dodał, że rząd w obrębie polityki dotyczącej rozwoju usług elektronicznych, zrealizował kilka projektów, których głównym celem jest stworzenie warunków dla usprawnienia i intensyfikacji komunikacji z obywatelami przy pomocy nowoczesnych technologii.

Stwierdził także, że ambicją rządu jest aby do 2016 r. Czarnogóra posiadała wysokorozwinięte społeczeństwo informacyjne, w którym stopień opanowania technologii informacyjnych będzie na poziomie państw członkowskich UE. W tym celu do 2016 r. obywatele powinni zyskać dostęp do ponad 200 serwisów administracji publicznej, nowocześniejszej infrastruktury informatycznej, niższych cen internetu, większej konkurencji  i zwiększenia poziomu inwestycji w tej materii, a także powszechnego wykorzystania nowoczesnych technologii w systemie edukacyjnym.

Według słów ministra ponad 200 serwisów administracji publicznej przyczyni się do zwiększenia efektywności i przejrzystości sprawowania władzy. Jego zdaniem cyfryzacja Czarnogóry jest celem do którego należy dążyć, ponieważ wtedy obywatel będzie w centrum uwagi, a  jego potrzeby i wnioski będą analizowane w najszybszy możliwy sposób. Jak podkreślił minister, przy wykorzystaniu najnowszych technologii komunikacja między obywatelami a organami państwowymi będzie przebiegała łatwo, szybko i bez przeszkód.

Źródło: pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE