Home / Gospodarka / Energetyka / Już wkrótce przetarg na wydobycie serbskiej ropy łupkowej

Już wkrótce przetarg na wydobycie serbskiej ropy łupkowej

Serbia planuje rozpisać do końca bieżącego roku przetarg na eksploatację i przerób ropy łupkowej, której złoża zostały odkryte przed kilkoma miesiącami w pobliżu Aleksinaca, poinformował minister górnictwa Milan Bačević.
Rezerwy serbskiej ropy szacowane są na około 350 mln ton. Niewykluczone jednak, że zagłębie w Aleksinacu nie jest jedynym w Serbii. Ministerstwo górnictwa koordynuje program poszukiwania złóż krajowych i planuje kolejne odwierty. W przypadku sukcesu w odnalezieniu ropy łupkowej w innych częściach kraju, także należy oczekiwać otwartych przetargów na jej wydobycie.
Bačević unikał odpowiedzi, czy swoje zainteresowanie przetargiem wyraziły już wstępnie jakieś zagraniczne przedsiębiorstwa eksploatacyjne. Oświadczył jednak, że resort wysoko ceni dotychczasowe osiągnięcia zwłaszcza firm z Chin, Rosji i Estonii.
Ropa łupkowa nazywana jest lekką ropą naftową. Jest to wysokiej jakości surowiec o niskiej lepkości, co stwarza szansę, by przepływał przez szczeliny powstałe w łupkach, podobnie jak towarzyszący mu tzw. mokry gaz ziemny. Największe jej ilości są eksploatowane w Estonii, Chinach i Brazylii. Bogate złoża ropy łupkowej mają także USA, Rosja, Maroko i Jordania.

 

Źródło: kamatica.com, rts.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE