Home / Bałkany / Albania / Albania: Kadare uhonorowany na festiwalu La Risa de Bilbao za poczucie humoru

Albania: Kadare uhonorowany na festiwalu La Risa de Bilbao za poczucie humoru

Ismail Kadare, najsłynniejszy pisarz albański wymieniany jako możliwy zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2012 r., otrzymał nagrodę festiwalu La Risa de Bilbao poświęconemu roli humoru w sztuce, podaje Kohavision. Jury doceniło „farsę, alegorię i humor”, za pomocą których Kadare rozprawia się w swoich dziełach z tyranią.

Nagroda ta jest kolejnym odznaczeniem, które pisarz dodaje do swej bogatej kolekcji wyróżnień i nagród. W 2009 r. pisarz został odznaczony Nagrodą Księcia Asturii.

„Jego [Kadarego – przyp.red.] powieści dowodzą jego niezwykłej umiejętności wnikliwej analizy duszy swojego kraju i pełnej dramatycznych napięć roli, jaką odgrywa w historii,” napisano w komunikacie o nagrodzie na portalu larisadebilbao.com. „Bezpośredni spadkobierca autorów takich jak Szekspir i Kafka, Ismail Kadare utrzymuje, że humor jest niezbędny.”

Ismail Kadare uważany jest za narodowego pisarza Albanii. Jego dzieła do tej pory zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

W ostatnim czasie Kadare spadł na piąte miejsce w rankingu kandydatów do tegorocznego literackiego Nobla z czwartek pozycji jeszcze dwa tygodnie temu, a wyprzedził go Bob Dylan, wynika z informacji portalu bukmacherskiego Ladbrokes. Szanse albańskiego pisarza wycenia się nadal na 14:1.

 

Źródło: Kosova.info, Ladbrokes, larisadebilbao.com

 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE