Home / Kultura / Festiwale / KALABAKA – bałkański akcent podczas 15. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie
mat. promocyjne
mat. promocyjne

KALABAKA – bałkański akcent podczas 15. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie

W piątek 5 grudnia 2014, o godz. 19.15 w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego „Obrazy Rzeczywistości”, który trwać będzie w Kinie Pod Baranami w Krakowie w dn. 4-7.12.2014 odbędzie się pokaz filmu Kalabaka z muzyką Huberta Zemlera (PL) na żywo.

Kamera filmowa od ponad stu lat towarzyszy podróżnikom, odkrywcom i badaczom podczas wypraw w nieznane. Fundacja Dla Kina i Kino Pod Baranami, organizatorzy imprezy, proponują w tym roku podróż śladami nieustraszonych globtroterów. Wśród dokumentalnych filmów niemych znajdzie się również wspomniana Kalabaka – odkryty niedawno reportaż z podróży na Bałkany, rejestrujący pracę reportera, który próbuje uchwycić specyfikę i fenomen regionu, będącego tyglem kultur, języków i religii.

O filmie:
KALABAKA | KALABAKA (DIE GEHEIMNISSE DES UNBEKANNTEN EUROPAS)
reż. Fred von Bohlen-Hegewald, Niemcy 1930, 84’

Gdzie zaczynają się i dokąd sięgają Bałkany? Definicja tego fascynującego regionu, będącego tyglem kultur, języków i religii, zawsze nastręczała trudności. Odpowiedzi na to pytanie szuka także reporter Fred von Bohlen-Hegewald, który wyrusza z Austrii na południe Europy i przemierza samochodem Półwysep Bałkański.

Kalabaka jest reportażem filmowym z wyprawy na Bałkany, ale także (częściowo reżyserowanym) dokumentem o tworzeniu filmów dokumentalnych. Kamera patrzy na otaczający ją świat zarówno poprzez „obiektywne” oko operatora, jak i za pośrednictwem subiektywnego spojrzenia dziennikarza von Bohlen-Hegewalda.

O muzyce:

HUBERT ZEMLER

Hubert Zemler to aktywny uczestnik warszawskiej sceny muzyki niezależnej. Początkowo zgłębiał tajniki muzyki klasycznej, by pod koniec lat dziewięćdziesiątych zainteresować się jazzem. Współpracował z muzykami pochodzącymi z bardzo wielu, czasem odległych, muzycznych światów – od orkiestr symfonicznych przez jazz, world music, rock i blues, ambitny pop w zespole Natu, aż po muzykę współczesną i improwizowaną. Wszechstronny perkusista, korzystając z całej palety różnorodnych perkusjonaliów, buduje nastroje z niezwykłą wrażliwością i pomysłowością.

15. Festiwal Filmu Niemego „Obrazy rzeczywistości”

Krakowska impreza to niecodzienne wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina niemego i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo. Co roku organizatorzy festiwalu sprowadzają do Krakowa arcydzieła kina niemego z całego świata. Tegoroczna odsłona, poświęcona filmom dokumentalnym, zabierze widzów w najodleglejsze i najbardziej niedostępne zakątki globu. Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści.

BILETY: 28 zł (normalny) | 22 zł (ulgowy/senior)

Pełny program Festiwalu oraz sprzedaż biletów na stronie

Adres i informacje: Kino Pod Baranami: Rynek Główny 27, Kraków oraz: Jolanta Rydel || jr@kinopodbaranami.pl

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE