Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Kandydatura Serbii do członkostwa w UE oczami węgierskich polityków

Kandydatura Serbii do członkostwa w UE oczami węgierskich polityków

– Serbię czeka jeszcze bardzo długi i wypełnionymi trudnymi decyzjami okres na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej – oświadczył eurodeputowany z ramienia Fideszu oraz członek Europejskiej Partii Ludowej György Schöpflin, komentując przyznanie Serbii statusu kandydata do UE.
Kwestia kandydatury Serbii była jednym z tematów zeszłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej. Głosowaniu poddano wówczas raport dot. procesu integracji Serbii z Unią Europejską, a jego wyniki okazały się dla Serbii dowodem uznania jej dotychczasowych wysiłków. Schöpflin, będący także członkiem unijnego komitetu odpowiedzialnego za raport nt. Serbii, komentuje decyzję państw członkowskich jako jednoznaczny przejaw tego, iż starania serbskie w celu uzyskania statusu kandydata oraz gesty poczynione ku unormowaniu stosunków z Kosowem zostały docenione.
Serbia jest krok bliżej UE, zauważył Schöpflin, dodając jednocześnie, że trzeba mieć na uwadze braki, na które wskazuje raport. Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim problemu korupcji, małej efektywności struktur państwowych i kwestii wolności prasy. Ponadto Serbia będzie musiała zmierzyć się z problemem mniejszości narodowych. To ostatnie zagadnienie było czynnikiem hamującym dotychczasowy proces integracji Serbii z UE.
Przyznanie Serbii statusu państwa-kandydata ma dla węgierskiej mniejszości narodowej w Serbii duże znaczenie. Przewodniczący Związku Węgrów w Wojwodinie (a Vajdasági Magyar Szövetség) István Pásztor zwraca uwagę na długi czas oczekiwania na to wydarzenie, który nie pozwala Serbom i wojwodziańskim Węgrom w pełni cieszyć się z decyzji Rady Europejskiej.
To ważna decyzja, ale mogła zostać podjęta znacznie szybciej, komentuje István Pásztor i podkreśla, iż najważniejszą kwestią pozostają konsekwencje wynikające ze statusu Serbii jako kandydata. Przedstawiciel wojwodziańskich Węgrów nie spodziewa się jednak w najbliższym czasie w dużym stopniu odczuwalnych dla Serbów zmian. Według niego, polepszeniu ulec może natomiast obraz Serbii, która jest teraz bliżej rozpoczęcia negocjacji. Jest to ważne z punktu widzenia trwających właśnie prac nad budżetem unijnym na lata 2014-2020.

Źródło: vajdasaghirek.com, vajma.info

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE