Home / Bałkany / Czarnogóra / KAP nielegalnie pobiera energię elektryczną
KAP - slobodnaevropa.org

KAP nielegalnie pobiera energię elektryczną

Od początku roku KAP nielegalnie pobiera energię elektryczną, co kosztuje obywateli 93 tys. EUR dziennie.

Czarnogórska Elektroprivreda 22. lutego przerwała dostawy energii dla zakładu, od tego momentu Kombinat aluminium jest zaopatrywany prądem pochodzącym z rezerw okolicznych systemów, umożliwia to fakt, że Czarnogóra jest częścią europejskiej sieci przesyłowej. Ze względu na złożoność systemu, nie wiadomo od którego producenta pobierana jest energia ani jaka ilość energia została dostarczona KAP.

Przedstawiciele Serbskiej EPS oraz Bośni i Hercegowiny (BiH), twierdzą, że nie dostarczają energii KAP. Chorwatska elektroprivreda (HEP) nie wypowiedziała się na ten temat. Zarząd KAP twierdzi, że nie wie skąd płynie i w jakiej cenie dostarczana jest energia elektryczna fabryce.

CGES ponownie zaapelował, aby jak najszybciej rozwiązać problem dostaw prądu dla zakładu z Podgoricy. Tymczasem urząd regulacji energetyki (RAE) kilkakrotnie już przedłużał termin podpisania umowy przez CGES i EPCG w sprawie regulacji wzajemnych praw, do czego jednak nie doszło. W związku z naruszeniem przepisów, RAE wszczął postępowanie przeciwko CGES i EPCG i domaga się o pilne w ustawie o energii elektrycznej.

Źródło:

Portalanalitika.me, vijesti.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE