Home / Polityka / Karadžić: Nie jestem twórcą dyrektywy, która doprowadziła do prześladowania mieszkańców Srebrnicy przez Armię RS

Karadžić: Nie jestem twórcą dyrektywy, która doprowadziła do prześladowania mieszkańców Srebrnicy przez Armię RS

8 lutego 2012 r. zeznania złożyła przebywająca pod ochroną Mira Mihajlović, która od stycznia 1993 r. do 1996 r. pracowała jako sekretarka w Kancelarii Prezydenta. Mihajlović potwierdziła, że pod koniec grudnia 1996 r. i na początku stycznia 1997 r. ujawniono część nieutajnionych serbskich archiwów.

Prokurator En Saderlend zapytała, czy oskarżony sugeruje, że wszystkie archiwa zostały przekazane do rąk Trybunału, gdyż według posiadanych przez nią informacji jest to nieprawda. Karadžić powiedział, że RS jako pierwsza wypełniła dotyczące współpracy zalecenie Trybunału, udostępniając swoje archiwa.

Mihajlović oznajmiła, że Karadżić „nigdy nie wykazał wrogości wobec innych narodów” i że „wręcz przeciwnie, jej współpracownikami byli nie tylko Serbowie, ale także przedstawiciele innych narodowości lub osoby będące w małżeństwach mieszanych”. O wydarzeniach w Srebrenicy dowiedziała się po raz pierwszy z mediów – nie rozmawiała o tym nigdy ani z Karadžiciem, ani z żadnym ze współpracowników, gdyż przedstawiane informacje uważała za nieprawdziwe. Oceniając Karadžicia pod kątem zawodowym, określiła go jako profesjonalistę, osobę uprzejmą i odnoszącą się z szacunkiem wobec wszystkich swoich podwładnych.

– Myślę, że wszyscy traktowali go z szacunkiem. Nie był człowiekiem, który łatwo się unosił, nie krzyczał. Był głęboko związany ze swoją rodziną, co się nam bardzo podobało. Jako prezydent postępował w sposób demokratyczny – powiedziała Mihajlović.
Oskarżony stwierdził, że nie jest twórcą dyrektywy nakazującej Armii RS terroryzowanie ludności cywilnej w Srebrenicy, lecz nie zaprzeczył, że taki dokument podpisał.

– Dyrektywa numer siedem nie powstała w moim gabinecie, nie została w nim podpisana. Nie ma na niej prezydenckiej pieczęci – oznajmił Karadžić, który w owym czasie był zwierzchnikiem sił zbrojnych RS.

Mihajlović potwierdziła ten fakt, precyzując, że na dokumencie znajduje się pieczęć Sztabu Głównego Armii RS. Dodała również, odpowiadając na pytanie sędziego O-Gon Kvona, iż na dokumencie znalazł się podpis oskarżonego.

Podpisana przez Karadžicia dyrektywa doprowadziła do znacznego pogorszenia sytuacji ludzi znajdujących się w srebrenickiej enklawie – odmówiono im pomocy humanitarnej, trwali w poczuciu beznadziei i niepewności.

Karadžić dodał, że często podpisywał dokumenty bez sprawdzania ich treści, o ile zostały przygotowane przez zaufanych współpracowników, nierzadko dokonywał tego poza swoim gabinetem, co potwierdziła Mihajlović.

Tekst: seebiz.eu, tłum. i red. Zuzanna Głowacka

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE