Home / Gospodarka / Infrastruktura / Katar chce wykorzystać bułgarskie „know-how” przy budowie sieci metra

Katar chce wykorzystać bułgarskie „know-how” przy budowie sieci metra

W Katarze przeprowadzane są aktualnie procedury prowadzące do stworzenia sieci kolei podziemnej – władze są szczególnie zainteresowane doświadczeniem bułgarskich budowniczych, inżynierów i architektów zaangażowanych w budowę sofijskiego metra.

Minister Samorządu Terytorialnego i Planowania księstwa Kataru, szejk Abdulrahman bin Khalifa Al-Thani w czwartek odwiedził Sofię, aby osobiście przyjrzeć się rozwiązaniom wykorzystanym w tworzeniu podziemnej sieci kolejowej – podaje centrum prasowe Ministerstwa Transportu, Technologii Informatycznych i Komunikacji. Towarzyszył mu minister Transportu Republiki Bułgarii, Iwajło Moskowski.

Głównym powodem zainteresowania technologią budowy sofijskiego metra jest fakt, iż w przypadku tego przedsięwzięcia osiągnięto optymalny stosunek ceny do wydajności i jakości wykonania. Moskowski miał w czwartek okazję przedstawić szejkowi z Kataru szczegóły dotyczące projektu i organizacji pracy przy powstawaniu sieci kolejowej – nadmienił, że w okresie ostatnich trzech lat zostało zbudowanych 13 km linii i otwarto 13 nowych stacji.

O sofijskim metrze rozmawiano już podczas oficjalnej wizyty premiera Bojko Borisowa i delegacji rządowej w Katarze w marcu bieżącego roku.

W czwartek w Sofii została także omówiona bułgarska strategia rozwoju transportu – oczekiwana jest obopólna współpraca na zasadach koncesji. Mer Sofii, Jordanka Fandakowa potwierdziła również zaangażowanie przedstawicieli Kataru w planowane ożywienie kontaktów w zakresie kultury.

Źródło: investor.bg, focus-news.net, sofia.dir.bg, mediapool.bg, novinite.bg, inews.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE