Home / Kultura / Festiwale / Kayah i Bregović znów w duecie
kayah-bregovic_front

Kayah i Bregović znów w duecie

Szesnaście lat po wspólnym debiucie na scenie dwoje wielkich artystów znów zagra razem. 20 czerwca 2015 r. Kayah oraz Goran Bregović wystąpią razem na imprezie Life Festival Oświęcim.

Wydany w kwietniu 1999 roku album duetu Kayah&Bregović odniósł wielki komercyjny sukces. Dzięki sprzedaży ponad 700 tysięcy egzemplarzy płyta zyskała status diamentowej. Otrzymała także wiele nagród i została wydana w wielu innych krajach Europy. Połączenie bałkańskich i rodzimych tradycji muzycznych okazało się strzałem w dziesiątkę – można śmiało powiedzieć, że album ten został jednym z najbardziej rozpoznawalnych we współczesnej polskiej fonografii. Choć w wypowiedziach samych artystów można było dostrzec, że wzajemna współpraca nie była łatwa, jej efekt był znakomity.

Goran Bregović w Oświęcimiu pojawi się w roli podwójnej – będzie nie tylko częścią duetuKayah&Bregović, ale także gościem specjalnym festiwalu. Główną ideą imprezy jest budowanie pokojowych relacji międzykulturowych i międzypaństwowych. „To ważne, by ciągle wysyłać sygnały z takich miejsc jak Sarajewo czy Oświęcim, by ludzie nie mogli o tych zbrodniach zapomnieć” – mówił Bregović.

Źródła: lifefestival.pl,  rmf24.pl, wirtualnemedia.pl

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE