Home / Bałkany / Czarnogóra / KE obniżyła prognozy dla wzrostu PKB Czarnogóry
euro - pgportal.me

KE obniżyła prognozy dla wzrostu PKB Czarnogóry

PKB Czarnogóry wzrośnie w tym roku 1,8%, a nie jak wcześniej przewidywano 2,2% – poinformowała KE, rewidując tym samym swoje wcześniejsze prognozy dla czarnogórskiej gospodarki.

Takie przewidywania zawarto w ostatnim raporcie KE dotyczącym prognoz ekonomicznych dla krajów europejskich. W uzasadnieniu korekty napisano, że poprawa stanu gospodarki Czarnogóry następuje wolniej od oczekiwań.

Według ekspertów ekonomicznych z Brukseli, trendy wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej  w 2013r., mimo dość niskich wskaźników z pierwszego kwartału, jednakże w następnych miesiącach powinno być już tylko lepiej. Głównym motorem wzrostu będzie podobnie jak w poprzednich latach, przemysł turystyczny. Dodatkowo rozpoczęcie w końcu roku realizacji projektów z dziedziny energetycznej i turystycznej zaowocuje pozytywnym wpływem na wzrost PKB w następnych latach, może też jednak powodować wzrost importu materiałów budowlanych. Stopniowa poprawa stanu gospodarki w 2013 r. zaowocuje też silnym naciskiem inflacyjnym, jednak inflacja nie powinna przekroczyć pułapu 2%.

Ekonomiści wyrazili zadowolenie z polityki fiskalnej rządu i nadzieję, że będzie ona kontynuowana w następnych latach.  Prognozy wzrostu PKB Czarnogóry zakładają, że KAP nie zostanie zamknięty, na co wskazuje zgoda w tej kwestii wśród partii politycznych. Produkcja aluminium została zmniejszona o połowę, nie ma więc już potrzeby importu energii elektrycznej, jednakże związane z mniejszą produkcją zwolnienia pracowników będą się wiązały ze wzrostem stopy bezrobocia.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE