Home / Polityka / Bezpieczeństwo / KFOR tematem rozmów na najwyższym szczeblu
Rodic

KFOR tematem rozmów na najwyższym szczeblu

Minister obrony narodowej Serbii, Nebojsza Rodić, spotkał się w Belgradzie z komendantem  Dowództwa Sił Połączonych w Neapolu, Brucem Clinganem. Rozmawiali na temat regionalnej współpracy, roli Serbii w budowaniu bezpieczeństwa na Bałkanach oraz współpracy Serbii z NATO w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju. W spotkaniu wziął też udział szef Sztabu Generalnego Słowenii, Dobran Božić.

W porównaniu do pozostałych sił międzynarodowych obecnych w Kosowie, KFOR cieszy się największym zaufaniem wśród obywateli Serbii – powiedział na spotkaniu minister Rodić. Dodał też, że neutralność NATO będzie pomocna przy wprowadzaniu w życie Porozumienia w Brukseli, dlatego też, jego zdaniem, siły KFOR-u nie powinny zostać zmniejszone. Dokładnie, zmniejszenie liczby żołnierzy KFOR-u spowodowałoby trudności w realizacji porozumienia wojskowo – technicznego.

Podczas spotkania Clingon i Rodić podkreślili znaczenie współpracy między Wojskami Serbskimi a międzynarodowymi siłami pokojowymi NATO. Przyznano, że dobra współpraca ma duże znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa w regionie. Clingon wyraził zadowolenie komunikacją na wysokim poziomie między Serbią a siłami NATO.

Nebojsza Rodić wraz z Dobranem Božiciem zwrócili uwagę iż fakt, że Serbia i Słowenia od wielu lat pomyślnie współpracują jest idealnym przykładem na to, że pozytywne stosunki w regionie są możliwe.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs, b92.net, Liczba żołnierzy KFOR-u…

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE