Home / Bałkany / Serbia / Kim są najbogatsi serbscy emigranci? Oto lista pięciorga z nich!
svevesti.com
svevesti.com

Kim są najbogatsi serbscy emigranci? Oto lista pięciorga z nich!

Nie jest tajemnicą, że każde państwo chciałoby poszczycić się bogatą i wpływową diasporą zbijającą fortunę zagranicą, tylko po to, aby spożytkować ją na terenie własnego kraju. Serbowie przekonani są, że ich emigracja właśnie do takich należy. Co więcej, jak donoszą serbskie portale rozrywkowo-informacyjne, pięciu najbogatszych Serbów to miliarderzy, którzy dorobili się prowadząc biznes na tzw. mlekiem i miodem płynącym Zachodzie, a obecnie swoim majątkiem i inwestycjami wspierają serbską gospodarkę.

Ze statystyk wynika, że w przeciągu minionych 14 lat mieszkańcy Serbii powierzyli bankom na przechowanie blisko 8.4 miliarda euro, mimo że z przeciętną serbską wypłatą w wysokości 370 euro ledwo są w stanie przeżyć miesiąc. W tym miejscu pojawia się pytanie, kto przy takim standardzie życia był w stanie odłożyć taki majątek? Odpowiedź jest prosta: gastarbajterzy. Oto piątka najbogatszych serbskich emigrantów:

PHILIP ZEPTER

Urodzony jako Milan Janković w 1950 roku w serbskim Veliko Gradište. Przedsiębiorca i założyciel zajmującej się sprzedażą naczyń firmy Zepter International. Philip, jeszcze jako Milan, ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym w Belgradzie, a następnie w wieku 30 lat wyemigrował do Wiednia, gdzie zajmował się sprzedażą naczyń dla lokalnego przedsiębiorcy. W tym samym czasie starał się zachęcić rodaków do założenia sieci akwizytorów handlujących tego typu produktami na terenie Serbii, ale bez skutku. Wówczas zmienił nazwisko na Zepter (niem. berło) i wyjechał do Linzu, gdzie założył własną firmę Zepter International. W 2008 roku jego majątek szacowany był na 2.6 mld dolarów, co uplasowało Zeptera na 38. miejscu listy stu najbogatszych ludzi Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś jego fortuna sięga blisko 6.5 mld dolarów. Obecnie Philip mieszka wraz z rodziną w Monako, w willi Napoleona III.

REBECCA MACDONALD

Rebecca urodziła się w 1952 roku w Sarajewie jako Ubavka Mitić.  Dzieciństwo jednak spędziła w Belgradzie, gdzie ukończyła medycynę. Już jako dyplomowana lekarz wyjechała do Kanady, gdzie dokonała dość nieoczekiwanego przebranżowienia – zajęła się sprzedażą prądu i gazu. Rebecca jest założycielką i dyrektorem działającego na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Wysp Brytyjskich przedsiębiorstwa Just Energy Group Inc. Spółka zaopatruje w gaz i prąd ponad 1.7 miliona użytkowników oraz zatrudnia 1300 pracowników. Bogactwo business-woman rodem z Bałkanów ocenia się na 4 mld dolarów.

SLAVICA ECCLESTONE

Z domu Radić. Urodzona w 1958 roku w Banja Luce, na terenie dzisiejszej Republiki Serbskiej. Była modelka oraz była żona kierowcy Formuły 1 Bernie’go Ecclestone. Slavica swoją karierę modelki zaczęła w chorwackiej Rijece. Bardzo szybko przeniosła się na arenę międzynarodową, gdzie pracowała dla największych projektantów mody, w tym dla samego Giorgio Armani. Występując na wybiegu Armaniego podczas zawodów Formuły 1 Grand Prix we włoskim Monza poznała swojego przyszłego męża Bernie’go Ecclestone’a. Sportowiec urzekł ją do tego stopnia, że nie przeszkadzała jej ani różnica wieku (mężczyzna był starszy od niej o 28 lat), ani różnica wzrostu (ona 188 cm, on 159 cm), ani nawet bariera językowa (Rebecca posługiwała się językiem serbsko-chorwackim i włoskim, podczas gdy Bernie znał jedynie angielski). Małżeństwo przetrwało 23 lata, po którym modelce pozostało parę pięknych wspomnień oraz majątek wart bagatela 740 milionów funtów.

BORIS VUKOBRAT

Znany biznesmen z Paryża, Boris Vukobrat, urodził się w 1940 roku w Zagrzebiu. Studia (handel zagraniczny) ukończył w Belgradzie, gdzie przez pewien czas zajmował się dziennikarstwem. Z redakcji szybko jednak został zwolniony za niepoprawność polityczną. W wieku 25 lat wraz z małżonką wyjechał do Paryża, gdzie po niedługim czasie stał się pracownikiem, a następnie prezesem Copechim Company zajmującej się sprzedażą wyrobów petrochemicznych. Boris jest również założycielem oraz dyrektorem Związku Pozarządowych Organizacji Europy Południowo-Wschodniej. Po wybuchu wojny na Bałkanach w latach 90. Boris z wykorzystaniem swojego majątku oraz możliwości dokładał wszelkich starań do zażegnania konfliktu. Jego koncepcja oparta na regionalizacji i integracji wzbudziła duże zainteresowanie wśród przywódców państw i czołowych polityków z regionu Bałkanów.

MILAN MANDARIĆ

Milan Mandarić urodził się w 1938 roku w chorwackim Gospiciu, dzieciństwo spędził w Nowym Sadzie, a następnie został jednym z największych biznesmenów działających na terenie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Milan jest nie tylko właścicielem fabryki elektronicznych czipów w Kalifornii, ale również członkiem zarządu kilku amerykańskich i brytyjskich banków. W swojej karierze zajmował się również handlem klubami piłkarskimi (m.in. belgijskim Charleroi, francuskim Nice oraz brytyjskimi Portsmouth, Leicester City i Sheffield Wednesday). Biznesmen planował również zakup serbskich klubów FK Crvena Zvezda oraz FK Vojvodina, ale zrezygnował z tego planu stwierdzając, że „W Serbii nie ma warunków do normalnego biznesu”. Szacuje się, że jego majątek sięga 2 miliardów funtów.

Źródła: 24sata.rs, kurir.rs, fondmir.com

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE