Home / Kultura / Festiwale / Kino tureckie na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
singing women

Kino tureckie na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Po raz kolejny na festiwalu filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu prezentowana jest kinematografia turecka. W 2010 roku w sekcji Nowe Kino Turcji zostało wyświetlonych 30 tytułów, wśród których znalazła się retrospektywa Zekiego Demirkubuza, należącego do debiutującej w latach 90. pierwszej generacji niezależnych tureckich reżyserów.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu turecką kinematografię reprezentuje Reha Erdem, jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych reżyserów nowego pokolenia. Widzowie ponownie będą mieli szansę zobaczyć jego film „Kosmos” (2009) najlepszy obraz festiwalu w Antalyi, wyróżniony specjalną nagrodą jury, a także najnowsze „Kobiece pieśni” (2013) będące ponadczasowym studium męskich tragedii i uzdrawiającej mocy kobiet oraz „Mamo, boję się” (2004), który w błyskotliwy sposób prezentuje szereg ról, w które musi wcielać się mężczyzna.  Festiwalowicze będą mieli okazję spotkać się z Rehą Erdemem, ponieważ pojawi się we Wrocławiu osobiście.

Tegoroczny zdobywca Złotej Palmy w Cannes – „Zimowy Sen” Nuri Bilge Ceylana był jednym z filmów otwarcia, na który bilety rozeszły się w zawrotnym tempie. Mówi się, że Tayfunowi Pirselimoğlu blisko duchowo do dzieł mistrza, o czym będzie można się przekonać oglądając „Nie jestem nim” (2013). Z okazji 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych zostanie pokazany również film „Pan Muhsin” (1987) Yavuza Turgula, który jest komentarzem na temat przemian ekonomicznych, kulturalnych i społecznych, jakie dokonały się w Turcji w latach 80.

Źródło: nowehoryzonty.pl

About Hanna Toboła

KOMENTARZE