Home / Gospodarka / Inwestycje / Kirby zachęca Microsoft do zwiększenia inwestycji w Serbii

Kirby zachęca Microsoft do zwiększenia inwestycji w Serbii

Michael Kirby, ambasador Stanów Zjednoczonych w Serbii, zachęca firmę Microsoft, by ta z większą śmiałością inwestowała w Serbii. Nowe inwestycje miałyby przyczynić się do otwarcia kolejnych miejsc pracy, polepszyłyby także sytuację gospodarczą kraju.

Słowa zachęty amerykańskiego ambasadora były częścią przemówienia, jakie wygłosił na otwarciu konferencji „Sinergija 2012. Moving up”, która odbywa się w belgradzkim Centrum Sava w dniach 23 i 24 października br. Kirby wezwał w przemówieniu serbskie władze i przedstawicieli Microsoft do współpracy na rzecz rozwoju technologii informacyjnych i ochrony własności intelektualnej w Serbii.

Ambasador odniósł się także do porozumienia podpisanego w poprzednim tygodniu przez przedstawicieli amerykańskiej i serbskiej władzy dotyczącego technologii informacyjnych i telekomunikacji. Według ambasadora Microsoft może mieć znaczący wkład w modernizację sposobu nauczania w Serbii. Natomiast Serbia może zaoferować firmie wysoko wykwalifikowany personel.

Jednym z najważniejszych problemów dotyczących rozwoju sektora IT w Serbii są finanse. Andreas Hartl, dyrektor marketingu Microsoft na centralną i południową Europę, poinformował, że Serbia w sektorze IT inwestuje ok. 60 USD na każdego mieszkańca, kiedy kraje rozwinięte inwestują w tym obszarze nawet do 800 USD na każdego obywatela. Według Harlta, taka sytuacja ma również swoje dobre strony, ponieważ otwiera przestrzeń do rozwoju nowych inwestycji.

W Serbii znajduje się jedno z czterdziestu centrów rozwoju technologii Microsoft. Zatrudnieni w nim serbscy pracownicy pracują m.in. nad ulepszeniem przeglądarki Bing.

Konferencja „Synergia…”, która potrwa do czwartku to największa konferencja dotycząca nowych technologii na południu Europy. Wykłady, prezentacje i dyskusje tworzą platformę wymiany myśli i poglądów na temat technologii informacyjnych. Tematem przewodnim jest w tym roku cloud computing. Konferencja odbywa się po raz dwunasty.

 

Źródło: tanjug.rs, b92.net, rts.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE