Home / Bałkany / Chorwacja / „Klapsko pjevanje” wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

„Klapsko pjevanje” wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

 

Klapsko pjevanje” – tradycyjne chorwackie śpiewanie a capella, wywodzące się z terenów Dalmacji zostało wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości podczas siódmego posiedzenia Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, które odbyło się w Paryżu (3–7 grudnia).

Nazwa „klapsko pjevanje” pochodzi od słowa „klapa”, które w dialekcie dalmatyńskim oznacza grupę, zespół muzyczny. „Klapę” tworzy 5–8 mężczyzn (choć teraz można też spotkać zespoły mieszane, żeńskie lub dziecięce), którzy śpiewają a capella stare narodowe pieśni. Pieśń w wolnym tempie zaczyna solista, a po chwili dołączają do niego pozostali śpiewacy. Zjawisko, jakim jest „klapsko pjevanje” spopularyzował wśród Chorwatów, ale też i zagranicznych turystów Festiwal klap dalmatyńskich w Omišu. Od 1967 roku festiwal pielęgnuje tradycyjne, wielogłosowe brzmienie wybrzeża i wysp chorwackich, które można usłyszeć tylko tutaj.

Włączenie „klapskog pjevanja” do Listy Reprezentatywnej potwierdza wartość i znaczenie tego zjawiska, nie tylko w aspekcie narodowym, ale również światowym. Dla Chorwacji oznacza to obowiązek pielęgnowania, przekazywania i promowania dalmatyńskiego śpiewania jako części światowego dziedzictwa, ale też przyznaje międzynarodowy status chorwackim niematerialnym dobrom. Otwiera Chorwację na nowe możliwości promowania kraju, jego kultury, twórczości i regionów.

Na Liście Reprezentatywnej UNESCO znajduje się już 12 chorwackich pozycji, w tym jedna na Liście Dziedzictwa Zagrożonego. Chorwacja ratyfikowała konwencję o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego jako 17. kraj w 2005 r.

Źródło: slobodnadalmacija.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE