Home / Bałkany / Serbia / Kolejne talent-show rozśpiewa Serbię

Kolejne talent-show rozśpiewa Serbię

W sobotę 8 września ruszy druga edycja programu „Prvi glas Srbije”, czyli muzycznego formatu znanego w Polsce jako „The Voice”. Reality-show w Serbii realizuje telewizja Prva, a pierwsza edycja, zakończona w grudniu 2011 roku, cieszyła się w kraju sporą popularnością. Zwycięzcą został Davor Jovanović z Kladova, który w nagrodę podpisał kontrakt płytowy z City Records. Przy nagrywaniu debiutanckiego albumu pomagali mu Saša Milošević Mare i Vlado Georgiev, jurorzy „Prvi glas Srbije”, ale przede wszystkim znane i cenione osobowości muzyczne w kraju.

Ponad 5 tys. osób wzięło udział w castingach do drugiej edycji programu. Ich możliwości wokalne ocenia trzyosobowa komisja w lekko zmienionym składzie. Na stanowisku jurorskim pozostali Saša Milošević Mare i Vlado Georgiev, ale od drugiej edycji towarzyszyć im będzie wokalistka Aleksandra Radović. Saša Milošević Mare jest kompozytorem, autorem tekstów i producentem, a znany jest głównie ze współpracy z Vladimirem Graiciem. Panowie wspólnie stworzyli utwór „Molitva”, który (w wykonaniu Mariji Šerifović) zdobył Grand Prix 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w Helsinkach i przeniósł to największe europejskie widowisko muzyczne do Belgradu. Vlado Georgijev uważany jest za jednego z najpopularniejszych wokalistów na serbskiej scenie muzycznej. Wydał dwa albumy, a jego utwory szybko wywołały w kraju tzw. „Vladomanię”. Z kolei Aleksandra Radović to właścicielka jednego z najbardziej charakterystycznych głosów w Serbii. Jest uznaną wokalistką, aktywną od wielu lat artystką, a także nauczycielką śpiewu i kompozytorką.

Uczestnicy castingów, którzy dostaną zielone światło od komisji przejdą do kolejnego etapu, gdzie czekają ich jeszcze trudniejsze wyzwania, a także sporo pracy, bowiem poprzez swoje wykonania na żywo będą musieli zachwycić nie tylko jury, ale też widzów, którzy głosami sms/audiotele decydują o dalszym losie kandydatów. Program poprowadzą Marija Kilibarda i Andrija Milošević.

Programu typu talent-show od zawsze cieszyły się w Serbii sporym powodzeniem. Pomijając produkcje typu „Grand”, które co roku wyłaniają nowe gwiazdy muzyki folkowej, serbscy nadawcy telewizyjni realizowali programu licencjonowane, które nie tylko pozwalały młodych serbskim talentom pokazać się w telewizji, ale też zbliżały Serbię do standardów zachodniego świata. W latach 2003-2005 realizowany był „Idol”, bazujący na brytyjskim formacie „Pop Idol”. Zorganizowano dwie edycje programu, z czego pierwszą pod nazwą „Idol SCG / Srpski Idol”, bowiem oficjalnie obejmował uczestników z Serbii i Czarnogóry (chociaż wśród finalistów znaleźć można było też Bośniaka i Słoweńca). Drugi sezon nazwano „Balkan Idol”, gdyż zdecydowano się zorganizować również casting w stolicy Macedonii. Jurorką programu była m.in. Biljana Bakić, ówczesna szefowa wytwórni BMG Poland. Pierwszą edycję wygrała Cveta Majtanović, której przy produkcji debiutanckiego albumu pomagała uczestniczka polskiego „Idola” – Ania Dąbrowska.

Innym programem dla młodych talentów była „Operacija Trijumf” (realizowana w 2009 roku), show bazujące na formacie „Star Academy”. Program miał charakter regionalny, bo chociaż realizowany był w Belgradzie, udział w nim brali wokaliści także z innych krajów b. Jugosławii, a wszystkie części transmitowane były przez lokalnych nadawców. Program pełen był muzycznych niespodzianek i występów specjalnych, np. podczas pierwszej gali na żywo wystąpiła popularna wokalistka Anastacia. Zwycięzcą został Adnan Babajić z Bośni i Hercegowiny, a najlepiej ocenionym kandydatem serbskiego pochodzenia był Danijel Pavlović, który w finałach zajął piąte miejsce.

Od 2009 roku realizowany jest w Serbii także „Ja imam talenat”, czyli popularny także w Polsce „Mam talent”, w którym biorą udział nie tylko wokaliści. W pierwszej edycji programu talenty muzyczne stanowiły jednak połowę stawki finałowej.

Serbia to kraj ludzi rozśpiewanych, co można wyczuć w każdym zakątku kraju. Kolejna edycja talent-show na pewno spotka się ze sporą popularnością i sprawi, że ich miłość do muzyki tak szybko nie wygaśnie. W końcu jedno z serbskich przysłów głosi „Śpiewaj, gdy ci najciężej”…

 

Źródło: prva.rs, informacje własne

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE