Firma Siemens ujawniła problem z gruntami na których powinna rozpocząć się budowa stacji elektroenergetycznej w miejscowości Lastva Grbaljska; z tego powodu Siemens wystosował pismo do Elektroprivredy Crna Gora (CGES) w którym domaga się jak najszybszego rozwiązania problemu, jakim jest brak wymaganej stabilności gruntów w miejscowości Lastva Grbaljska i wiążąca się z tym konieczność utwardzenia podłoża. CGES potwierdził dziennikowi Dnevne Novine, że na terenie przeznaczonym pod budowę stwierdzono nieprawidłowości.
Wedle nieoficjalnych informacji zdobytych przez dziennik Dnevne Novine, sytuacja ta jest następstwem błędu w badaniach geologicznych zawartych w projekcie koncepcyjnym dostarczonym przez CGES. Firma Siemens odpowiedzialna za budowę stacji zażądała z tego powodu dodatkowych 14 mln EUR na realizację projektu oraz przedłużenia okresu budowy o 500 dni. Stacja elektroenergetyczna jest częścią planowanego podmorskiego kabla do przesyłania energii elektrycznej, który ma połączyć Czarnogórę z Włochami. Pierwotnie budowa stacji miała kosztować 22 mln EUR, a zakończenie inwestycji przewidywano na połowę 2016 r.
Projekt budowy stacji elektroenergetycznej Lastva został przygotowany i dostosowany zgodnie z przepisami organizacji FIDIC (Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów). Elektroprivreda Crne Gore, zgodnie z wymaganiami banku udzielającego kredyt na realizację projektu, zaangażowała dom konsultingowy oraz inżynierów, których zadaniem było utrzymywanie formalnej komunikacji z wykonawcą prac, firmą Siemens i wyjaśnianie wszelkich spornych sytuacji, jakie często zdarzają się w trakcie realizacji tego typu kompleksowych inwestycji. W tym konkretnym przypadku Siemens zdiagnozował potencjalny problem na terenie budowy i zgodnie z procedurami przekazał pismo CGES oraz konsultantowi, którzy są obecnie w fazie oceny dokumentu. Zgodnie z przepisami i bez względu na tę nieprzewidzianą sytuację, pozostałe prace przy realizacji projektu przebiegają wedle przyjętego wcześniej harmonogramu – informuje CGES
Budowa stacji elektroenergetycznej oraz linii przesyłowej z Lastve do Pljevlja, według wcześniejszych ocen miały kosztować ok. 100 mln EUR. Całkowity koszt połączenia energetycznego, uwzględniający stacje elektroenergetyczne oraz podwodne kable łączące Czarnogórę i Włochy ma pochłonąć ok. 3,8 mld EUR.
Przedstawiciele firmy Siemens nie chcą odpowiedzieć na pytanie, czy w piśmie skierowanym do CGES poruszano kwestię dodatkowych funduszy na budowę lub wydłużenia czasu realizacji projektu.
Źródło: pobjeda.me, vijesti.me, portalanalitika.me