Home / Bałkany / Bułgaria / Kolejny raz „nie” dla Bułgarii w strefie Schengen

Kolejny raz „nie” dla Bułgarii w strefie Schengen

Schengen źródło luksemburg.polemb.net

Bułgaria i Rumunia nadal poza strefą Schengen. Wszystkie nadzieje Bukaresztu i Sofii zostały rozwiane przez Berlin, który wyraźnie zaznaczył, że nie zamierza poprzeć przystąpienia obu państw do strefy.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych, Hans-Peter Friedrich, ostrzegł, że jeżeli Bułgaria i Rumunia będą starać się o przystąpienie do strefy Schengen, spotkają się z wetem ze strony niemieckiej. Dodał, że oba kraje muszą powziąć odpowiednie kroki, aby zapobiec wśród swoich obywateli próbom nadużywania systemów socjalnych w krajach zachodnich.

– Prawo swobodnego przemieszczania się daje wszystkim ludziom w Europie możliwość przyjazdu do innego kraju w celu podjęcia pracy, kontynuowania edukacji, ale nie jest dopuszczalne, aby obywatele przybywali tylko do Niemiec lub Wielkiej Brytanii dla otrzymania opieki socjalnej – powiedział Friedrich.

Niemiecki minister oświadczył, że nadal popiera przystąpienie obu krajów do Schengen, ale etapowo – pierwsze miałyby zostać włączone lotniska i porty, następnie zostałyby zniesione kontrole na granicach lądowych.

– Wierzę, że możemy przejść do pierwszego etapu jeszcze w tym roku – dodał Friedrich.

Źródło: standartnews.com, bbc.co.uk, dw.de, novinite.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE