Home / Bałkany / Kolinda Grabar-Kitarović z wizytą w Polsce
http://predsjednica.hr/
http://predsjednica.hr/

Kolinda Grabar-Kitarović z wizytą w Polsce

Wizyta chorwackiej prezydent rozpoczęła się w ubiegły czwartek oficjalnym spotkaniem z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą. Jak podkreślają obie strony było to czwarte spotkanie prezydentów Polski i Chorwacji na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy, m.in. na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku oraz podczas spotkania państw Grupy Wyszehradzkiej.

– Współpraca rozwija się bardzo dobrze, z czego ja się cieszę, bo przekłada się to realnie na sprawy gospodarcze i polityczne – powiedział Andrzej Duda.

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydentów. Grabar-Kitarović wyznała, że rozmowy dotyczyły sfery gospodarczej, bezpieczeństwa oraz korytarzy transportowych. Prezydent Chorwacji wspomniała także o przyszłorocznym szczycie NATO, który odbędzie się w Warszawie. Dodała, że szczyt jest ważny dla Chorwacji ze względu na przyjęcie do Sojuszu Czarnogóry. Ostatnimi krajami przyjętymi w 2009 roku do NATO są Chorwacja oraz Albania. Latem tego roku w Chorwacji odbędzie się spotkanie państw Międzymorza na linii ABC (Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne).

Główną kwestią poruszaną na spotkaniu była współpraca na linii ABC, następnie kwestia uchodźców oraz szczyt NATO.

– Mam nadzieję, że NATO pokaże, że jest sojuszem żywym i reagującym na zmieniającą się sytuację geopolityczną i że bezpieczeństwo Polski, krajów bałtyckich i reszty krajów wschodniej flanki NATO zostanie w istotnym stopniu wzmocnione, że konkretne decyzje zapadną w tej sprawie w Warszawie. – stwierdził prezydent Duda. Prezydenci obu państw są zgodni, co to tego, że należy likwidować przyczyny migracji oraz prowadzić skuteczną politykę UE, aby zapobiec kolejnej fali uchodźców, m.in. poprzez rozwiązanie konfliktu w Syrii, wsparcie dla państw, na terytorium których znajdują się obozy dla uchodźców.

– W miejsce presji powiązań zachodu ze wschodem, czego wynikiem jest rozszerzenie Unii Europejskiej, należy umocnić więzi północy z południem na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa i jego zagrożeń, jak i gospodarki, inwestycji, biznesu oraz połączeń tranzytowych. – powiedziała Grabar-Kitarović. Dodała, że jej zdaniem ważnym punktem komunikacyjnym są linie kolejowe oraz infrastruktura drogowa. Prezydent Chorwacji przyznała, że z jej punktu widzenia ważnymi portami są Rijeka, Zadar, Pula i Ploče oraz kwestia wykorzystania ich potencjału dla transportu towarów na terenie całej Europy.

Kolinda Grabar-Kitarović i Andrzej Duda wzięli także udział w otwarciu Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego. W piątek prezydent Chorwacji wygłosiła wykład pt. „Rola Chorwacji w umacnianiu pozycji Europy Środkowej w niespokojnym świecie” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zaplanowano również spotkanie z premier Beatą Szydło oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Podczas wizyty Kolindy Grabar-Kitarović w Polsce, która potrwa do soboty odbędzie się m.in. forum z jej udziałem, podczas którego zaprezentowana zostanie działalność chorwackich przedsiębiorstw w Polsce i odwrotnie, a Izby Handlowe obu państw podpiszą umowę o współpracy.

Obecna prezydent Chorwacji odwiedziła również Oświęcim, gdzie uczestniczyła w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia b. niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

źródła: prezydent.pl, dnevnik.hr, pism.pl, predsjednica.hr

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE