Home / Bałkany / Czarnogóra / Komisja Europejska o postępach Czarnogóry w sektorze rolnictwa
rybolowstwo.google.pl

Komisja Europejska o postępach Czarnogóry w sektorze rolnictwa

W tegorocznym raporcie Komisji Europejskiej podkreśla się, że Czarnogóra poczyniła postępy w dziedzinie rolnictwa i bezpieczeństwa żywności. Nie osiągnęła tego jednak w obszarze rybołówstwa.

Wśród zaleceń Komisji Europejskiej dla Czarnogóry znalazła się konieczność rozwiązania problemu składowania odpadów pochodzenia zwierzęcego. Skomplikowana pozostaje ciągle kwestia utrudnień administracyjnych – Czarnogóra wciąż nie dysponuje odpowiednią ilością specjalistów. Brakuje zwłaszcza weterynarzy. Dla przedstawicieli Komisji wielkim zaskoczeniem był fakt, że Czarnogóra posiada jedynie trzech inspektorów ds. rybołówstwa.

- Potrzebne są ogromne środki finansowe, aby czarnogórskie produkty spełniły wymagane standardy i znalazły się na rynku europejskim – zauważa wiceminister rolnictwa Czarnogóry, Danijela Stolica.

Bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna są bardzo istotne w działaniach Unii Europejskiej, która od państw członkowskich i ubiegających się o przystąpienie do wspólnoty wymaga przestrzegania założonych zadań.

Źródła: pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE