Home / Bałkany / Chorwacja / Komisja Europejska o słoweńsko-chorwackim sporze wokół Banku Lublańskiego

Komisja Europejska o słoweńsko-chorwackim sporze wokół Banku Lublańskiego

Komisja Europejska oceniła 3 maja, że kwestia deponentów byłego Banku Lublańskiego jest problemem dwustronnym Słowenii i Chorwacji i tym samym zachęciła oba kraje do wspólnego wypracowania akceptowalnego rozwiązania.
Spór wydaje się poważny, gdyż na brukselskich korytarzach zaczęto komentować, iż może on znacznie opóźnić ratyfikację traktatu akcesyjnego Chorwacji przez słoweński parlament. Przypomnijmy, Zagrzeb domaga się od Lublany zwrotu chorwackim deponentom upadłego Banku Lublańskiego należnych pieniędzy. Kwestię tę nagłośniła na początku maja minister spraw zagranicznych Chorwacji Vesna Pusić, która wezwała władze w Lublanie do wznowienia rozmów w tej sprawie. Słowenia broni się tłumaczeniem, iż chorwacki rząd i jego ówczesna premier Jadranka Kosor zgodzili się w 2010 r. rozwiązać spór uznając sukcesję bankowych zobowiązań.
Komentatorzy polityczni uważają, że Chorwacja wracając do kwestii Banku Lublańskiego, może wejść na drogę konfliktu także z Belgią, która jest właścicielem grupy KBC, skupiającej belgijskie banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, będące z kolei udziałowcami Nowego Banku Lublańskiego.
Niezależnie od finału tej sprawy, odnowienie „bankowego” sporu stanowi kolejne napięcie na linii Lublana-Zagrzeb. Przed paroma tygodniami niepotrzebne emocje wywołał incydent z udziałem słoweńskiego okrętu wojskowego, który rzekomo znalazł się bezprawnie w obszarze wód terytorialnych Chorwacji. Minister Pusić zażądała wówczas wyjaśnień od swego słoweńskiego odpowiednika, nazywając zaistniałą sytuację sprzeczną z duchem porozumienia arbitrażowego oraz zagrażającą jego implementacji.

Źródło: seebiz.eu, nezavisne.com

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE