Home / Bałkany / Czarnogóra / Komisja Europejska obniżyła przewidywany wzrost gospodarczy Czarnogóry na rok 2013

Komisja Europejska obniżyła przewidywany wzrost gospodarczy Czarnogóry na rok 2013

Czarnogóra w UE - kip.ba

Według Komisji Europejskiej oczekiwany wzrost PKB w 2013 w Czarnogórze wyniesie 2,2%. Jest to spadek o 0,2% względem prognoz z października ubiegłego roku,nie zmieniły się jednak oceny na rok 2014 i według Komisji Europejskiej Czarnogóra powinna odnotować około 3% wzrost PKB. Jest to bardzo pozytywna ocena, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę nieznaczny wzrost na poziomie 0,2% osiągnięty w roku ubiegłym.

Inflacja powinna być umiarkowana, konsolidacja fiskalna powinna wesprzeć stabilizację, a następnie umożliwić zmniejszenie długu publicznego. Dług publiczny według KE w tym roku zostanie zwiększony do 53,4% PKB, przewiduje się jednak jego spadek na 53% w roku 2014.

Według sprawozdania Komisji Europejskiej stopa bezrobocia w roku 2013 wyniesie 19,7%, a w kolejnym roku 19,4%, gdzie w roku 2012 była na poziomie 20%.

Strefa euro także w roku 2013 będzie w stanie recesji ze spadkiem PKB na poziomie 0,3%, cała Unia Europejska odnotuje minimalny wzrost o 0,1%.

 

Źródło: pobjeda.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE