Home / Polityka / Komisja Europejska zaniepokojona zmianami w ustawie o Narodowym Banku Serbii

Komisja Europejska zaniepokojona zmianami w ustawie o Narodowym Banku Serbii

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie przyjętymi dziś przez serbski parlament zmianami w ustawie o Narodowym Banku Serbii (NBS). Zakładają one m.in., że wyboru członków Zarządu NBS oraz jego prezesa dokonywać będą parlamentarzyści, tam też mają zapadać decyzje o ich odwołaniu. Przewidziano ponadto, że nowy prezes, wiceprezes, członkowie Zarządu i Rady oraz dyrektor Urzędu Nadzoru nad Instytucjami Finansowymi mianowani zostaną w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji.
Za zmianami w ustawie głosowało 139 deputowanych z ustawowej liczby 250. Potrzebę ich wprowadzenia tłumaczono „zharmonizowaniem pracy NBS z konstytucją” oraz zagwarantowaniem prawidłowego funkcjonowania jego organów. Tłumaczenia te nie przekonują KE, która uważa, że przyjęte zmiany ograniczą niezależność tej instytucji, podczas gdy niezawisłość banków centralnych jest jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej. Dlatego też, jak zapowiedział rzecznik unijnego komisarza ds. rozszerzenia Peter Stano, KE zamierza wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.
Zamieszanie wokół NBS trwa w Serbii od wypowiedzi obecnego premiera Ivicy Dačicia, który stwierdził, że sektor finansowy jest największym wrogiem Serbów. Nie jest również tajemnicą jego konflikt z Dejanem Šoškiciem, byłym już prezesem NBS, który zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko naciskom politycznym po zmianie władzy w Serbii.
O wyborze nowego szefa NBS parlament będzie obradować w przyszłym tygodniu. Niezmiennie na to stanowisko typowana jest szefowa klubu parlamentarnego i wiceprzewodnicząca Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Jorgovanka Tabaković.

 

Źródło: studiob.rs, akter.co.rs, bbc.co.uk

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE