Home / Bałkany / Chorwacja / Končar i Siemens wspólnie produkują pociągi dla Kolei Chorwackich

Končar i Siemens wspólnie produkują pociągi dla Kolei Chorwackich

Auto-pociąg do Baru

Niemiecko-chorwackie forum biznesowe, które do Zagrzebia przyciągnęło duże niemieckie firmy prowadzone przez niemieckiego ministra gospodarki Phillipa Röslera, opracowało specjalny projekt na podstawie którego w przyszłości będzie można stworzyć wielka firmę produkcyjną. Mianowicie, chodzi o firmy Končar i Siemens, które połączą siły i wspólnie wezmą udział w przetargu Kolei Chorwackich dotyczących produkcji nowych pociągów.

Jako podwykonawca w projekcie brałaby udział firma Montaż Đuro Đaković, która wchodzi w skład niemieckiej korporacji Bilfinger. Jeśli prototyp okaże się jakościowo dobry i jeśli uda się go sprzedać za granicą, w Chorwacji zostanie wybudowana fabryka. Niemcy i Chorwaci doszli do porozumienia nie tylko w kwestii produkcji pociągów, ale również co do współpracy dotyczącej niewielkiego projektu turystycznego, związanego z transportem powietrznym. Chodzi o połączenia lotnicze między chorwackimi wyspami, które byłyby obsługiwane przez małe samoloty.

Zagraniczne inwestycje będą warte więcej niż 3 mld EUR. Realizacja projektów ruszy pełną parą, jak tylko wyeliminuje się bariery administracyjne, które znacznie utrudniają inwestowanie w Chorwacji. Ponadto, należałoby również zliberalizować chorwacką ustawę o pracy.

Źródło: www.vecernji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE