Home / Bałkany / Bułgaria / Koncerty Theodosii Spassova w Polsce – Warszawa 30.10 i Pińczów 31.10.2014
Spassov - mat.prasowe

Koncerty Theodosii Spassova w Polsce – Warszawa 30.10 i Pińczów 31.10.2014

Theodosii Spassov to zdobywca Grammy za płytę nagraną z chórem „Mistery of Bulgarian Voices” w 1994 roku. W Bułgarii traktowany jest jak „bohater narodowy”, który rozsławił muzykę bułgarską na świecie. Jest nie tylko klasycznie wykształconym muzykiem (ukończył Akademię Muzyki i Tańca w Płowdiwie) oraz twórcą własnego stylu muzycznego, łączącego tradycyjną muzykę bałkańską  z elementami klasyki i jazzowej improwizacji. W latach 90-tych tygodnik Newsweek napisał o nim jako o jednym z najbardziej utalentowanych muzyków Europy Wschodniej, który stworzył nowy gatunek muzyczny.

Spassov występował na wszystkich kontynentach świata z gwiazdami światowego jazzu i muzyki etnicznej: Wyntonem Marsalisem, Trilokiem Gurtu, Rabihem Abu-Khalilem, Ennio Morricone, grupą Oregon. Oglądać go można było dotychczas w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, Turcji, Grecji, Holandii, Finlandii, Austrii, Japonii, Izraelu, Indiach, Nepalu, Brazylii, Australii i Argentynie. Ma na swoim koncie  ok. 30 płyt. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, niektóre z nich to: nagroda Honorowego Obywatela Detroit w 1994 roku, nagroda Międzynarodowej Akademii Sztuki w Paryżu w 1996 r.,  Artysta „Salon des Arts” w Paryżu w 2007.

Koncert Theodosii Spassova będzie wydarzeniem dla wszystkich fanów muzyki bałkańskiej, etno, world music oraz jazzu. W programie znajdą się  utwory inspirowane przede wszystkim tradycyjnymi tematami muzyki bułgarskiej, bałkańskiej, tureckiej i cygańskiej opartej o elementy improwizacji jazzowej. Współorganizatorem koncertów Theodosii Spassov Trio w Polsce jest Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie. Serdecznie zapraszamy:

30.10 godz. 19.00 – Warszawa, „Jazz w Podziemiach Kamedulskich” / Podziemia Kamedulskie, ul. Dewajtis 3 (Wstęp wolny!)

Theodosii Spassov - plakat FB

31.10 godz. 20.00 – Pińczów, X Zaduszki Jazzowe / Pińczów, PSCK „Belweder”, ul. J. Piłsudskiego

Pińczów plakat zduszki jazzowe

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE