Home / Gospodarka / Kondycja słoweńskiej turystyki
snovik_terme_slika-h9g04

Kondycja słoweńskiej turystyki

Stowarzyszenie zrzeszające słoweńskie resorty wypoczynkowe domaga się wdrożenia lepszej strategii promującej Słowenię, jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Roman Matek występujący z ramienia Słoweńskiego Stowarzyszenia SPA zapowiedział, że turystyka mogłaby być jednym z głównych filarów rozwoju gospodarczego państwa, gdyby cały jego rejon był lepiej promowany. Tymczasem brak inwestycji i reklamy na szeroką skalę powoduje osiągającą punkt krytyczny stagnację w całym sektorze. Wszystkiemu winna jest nieprzemyślany plan postępowania – Słowenia zainwestowała w nowoczesną infrastrukturę, jednak zleceniodawcy całkowicie zaniedbali kwestie marketingowe, przez co liczba miejsc wypoczynkowych zwiększyła się w ostatnich latach o 27%, podczas gdy ilość odwiedzających rośnie w bez porównania wolniejszym tempie.

Agencja do spraw promocji turystyki i inwestycji SPIRIT przeznaczyła w ubiegłym roku na turystykę 7,3 mln euro, a w następnym roku ta kwota ma się zmniejszyć do 5,5 mln, co skutecznie ogranicza zasięg realizowanych kampanii. Matek uważa ponadto, że powinno się inwestować w budowę funkcjonalnych lotnisk, żeby uniknąć sytuacji, kiedy inne państwa tego regionu przyciągną większość turystów atrakcyjnymi i wygodnymi połączeniami lotniczymi.

Tymczasem w 2012 roku, po raz drugi z rzędu, Słowenia zarejestrowała wzrost przyjazdów i pobytów turystycznych. Badania przeprowadzone w punktach noclegowych wykazały 3,297,556 pobytów w celach turystycznych oraz 9,510,663 noclegów. Łącznie, Słowenia przyjęła o 3% więcej turystów niż w poprzednim roku. Przeciętna długość pobytu turystycznego to 2,7 dnia. Prawie dwie trzecie wszystkich noclegów zrealizowane zostały przez gości z zagranicy; najwięcej w Piranie, a w następnej kolejności w Lublanie, nad jeziorem Bled oraz Moravskich Toplicach.

Aktualnym hasłem promocyjnym Słowenii jest „I feel sLOVEnia”. Z hasłem łączy się spójna polityka budowania wizerunku kraju, jako miejsca gdzie żyje się w zgodzie z naturą, wspiera działania o charakterze ekologicznym i czerpie z szeroko rozumianej rozmaitości, będącej zaproszeniem dla zwiedzających.

Źródło: sloveniatimes.com, slovenia.info, ukom.gov.si

Autor: Joanna Świątek

KOMENTARZE