Home / Gospodarka / Energetyka / Konferencja darczyńców na rzecz zrównoważonej energii w Kosowie
elektrownia sloneczna - vecernji.hr

Konferencja darczyńców na rzecz zrównoważonej energii w Kosowie

Pozyskanie wsparcia dla projektów energetycznych, zwłaszcza w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej, było celem „Konferencji darczyńców na rzecz zrównoważonej energii w Kosowie”, która została zorganizowana we wtorek w Prisztinie przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Kosowa przy współpracy z Bankiem Światowym i Biurem Komisji Europejskiej w Kosowie.

Jak podkreślił premier Kosowa, Hashim Thaçi, energetyka jest sektorem o ogromnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego kraju. W związku z tym, rząd stara się podejmować działania w celu jej rozwoju.

-  Bazując na strategii energetycznej, rząd Kosowa pracuje nad tym, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom odpowiednią ilość energii elektrycznej. W związku z tym szczególną wagę przywiązuje się do budowy elektrowni cieplnej „Nowe Kosowo” oraz zwiększenia zdolności przesyłowych, zwłaszcza z Albanią. Rząd jest także zainteresowany energią odnawialną, która jest sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska – powiedział Thaçi na konferencji.

Dyrektor Banku Światowego dla Europy Wschodniej, Ellen Goldstein, podkreśliła, że ogólna wartość projektów planowanych przez Bank Światowy, które będą koncentrować się głównie na odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej, wynosi ok. 55 mln USD.

Na konferencji poinformowano, że prace nad zamknięciem elektrowni „Kosowo A” potrwają do 2017 r., natomiast w przyszłym roku zostanie ogłoszone zwycięskie przedsiębiorstwo, które zajmie się budową elektrociepłowni „Nowe Kosowo”.

Źródła: orainfo.com, evropaelire.org

About Maria Reptowska

KOMENTARZE