Home / Bałkany / Konferencja „Pamięć na Słowiańszczyźnie Zachodniej i Południowej” na UW dobiegła końca
kulturalist.org
kulturalist.org

Konferencja „Pamięć na Słowiańszczyźnie Zachodniej i Południowej” na UW dobiegła końca

Wczoraj na Uniwersytecie Warszawskim zakończyła się konferencja naukowa pt. Pamięć na Słowiańszczyźnie Zachodniej i Południowej. Przez dwa dni, od 27 do 28 listopada br. mogliśmy posłuchać miniwykładów najwybitniejszych wykładowców z kraju i zagranicy, specjalistów od Słowiańszczyzny Południowej i Zachodniej. Wydarzenie to jest zalicza się do obchodów stulecia Slawistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a tym samym wpisuje się w obchody 200-lecia warszawskiej uczelni. Jak podają sami organizatorzy, głównym pytaniem konferencji było: kto, co i jak pamięta na Słowiańszczyźnie? Wykłady odnosiły się do historii Bałkanów: Serbii, Bułgarii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz tzw. Słowian zachodnich, m.in. Czechy, Słowacja, Polska.

Gośćmi specjalnymi byli m.in. Marie-Janine Calic (Monachium), Ivan Čolović (Belgrad), Miroslav Hroch (Praga), Radmila Švaříčková-Slabáková (Ołomuniec) oraz Božidar Jezernik (Słowenia).

Pierwszego dnia największym zainteresowaniem cieszył się występ serbskiego antropologa i etnologa, Ivana Čolovicia. Autor książki Bałkany. Terror kultury (Wydawnictwo Czarne), która ukazała się na naszym rynku w 2007 roku wygłosił referat na temat Mitu kosowskiego w komunistycznej Serbii. Čolović pracuje obecnie w Instytucie Etnologii Serbskiej Akademii Nauk (SANU). W 2010 roku profesor został doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Równie dużym sukcesem okazał się wykład Božidara Jezernika, znanego słoweńskiego antropologa i etnologa. Jezernik jest aktualnie wykładowcą na Uniwersytecie w Lublanie. W Polsce ukazało się kilka jego publikacji m.in. Dzika Europa. Bałkany w oczach zachodnich podróżników (2004, wyd. pol. 2007; Wydawnictwo Universitas), Naga Wyspa. Gułag Tity (wyd. pol. 2013; Wydawnictwo Czarne) oraz esej Kawa (wyd. pol. 2011; Wydawnictwo Czarne). Słoweniec wygłosił referat pt. „Zwycięzca Ivana Meštrovicia – co kryje się za jego nagością?”. Dwa dni wcześniej Jezernik był gościem Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW, gdzie odbył się wykład „Bozidar Jezernik about The Balcan Culture”.

Konferencja pt. Pamięć na Słowiańszczyźnie Zachodniej i Południowej została zorganizowana przez Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej, Wydział Polonistyki UW oraz Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.

źródła: slawistyka.uw.edu.pl, uw.edu.pl

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE