Home / Społeczeństwo / Koniec nielegalnego przewozu leków spoza Bułgarii

Koniec nielegalnego przewozu leków spoza Bułgarii

Ponad 30 leków ratujących życie, których ciężko chorzy Bułgarzy musieli szukać po całej Europie, będzie dostępnych w Bułgarii.
Gwarantuje to najnowsze zarządzenie Ministerstwa Zdrowia Bułgarii. Część leków stosowanych przy chorobach neurologicznych, chemioterapii i walki z nowotworami nie była sprowadzana do Bułgarii, ponieważ nie była oficjalnie zarejestrowana.  Inne, są zarejestrowane, ale zarówno producenci, jak i sprzedawcy nie widzą interesu we wprowadzaniu ich na rynek, gdyż są zbyt drogie lub przesadnie tanie, by zapewnić je zbyt małej liczbie pacjentów.
Każdy z tych ponad 30 medykamentów przyjmuje od 20 do 400 chorych, a roczne zapotrzebowanie na nie waha się od 20 – 30 do 3000 – 4000 opakowań.
Do niedawna zdesperowani pacjenci wysyłali swoje rodziny poza granice państwa, w celu zakupu niezbędnych im lekarstw. Do dzisiaj nielegalny przewóz w walizce był jedynym rozwiązaniem.
Zarządzenie Ministerstwa Zdrowia rozwiązuje prawdziwy problem. Sprzedawcy hurtowi będą mogli importować medykamenty, nawet jeśli producent nie wyda im specjalnego zezwolenia, chociaż jest to jego obowiązek. Do teraz takie wyjście nie było brane pod uwagę. Takie założenie w rozporządzeniu Ministerstwa ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ niejednokrotnie pacjenci byli pozostawieni sami sobie, bez koniecznych do życia lekarstw.
Niezbędny preparat dotrze do pacjenta, jeśli zostanie mu przepisany przez specjalną komisję złożoną z trojga lekarzy. Eksperci będą wybierani przez dyrektora danego szpitala.

Tekst: trud.bg, tłum. i red. Magdalena Szakoła

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE