Home / Bałkany / BiH / Konstytucja i prawo wyborcze w BiH bez wymaganych zmian

Konstytucja i prawo wyborcze w BiH bez wymaganych zmian

Rozwiązania konstytucyjne i przepisy wyborcze obowiązujące obecnie w Bośni i Hercegowinie (BiH) są niedopuszczalne ze względu na dyskryminację mniejszości narodowych, a kolejne wybory przeprowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów nie uzyskają międzynarodowego uznania – ostrzega szefowa biura Rady Europy w BiH Mary Ann Hennessey.

– Jeśli najbliższe wybory przewidziane na 2014 r. odbędą się na podstawie obowiązującej konstytucji, będziemy mieć problem, aby w ogóle zatwierdzić ich wyniki – oświadczyła Hannessey.

Jednocześnie szefowa biura RE przypomniała, że przywódcy wszystkich głównych partii politycznych w kraju zobowiązali się zaproponować poprawki do konstytucji i ordynacji wyborczej. Projekt tych rozwiązań miał na celu usunięcie regulacji, które uniemożliwiają mniejszościom narodowym kandydowanie w wyborach na członków Prezydium BiH oraz do Izby Narodów BiH.

W czasie lipcowych rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej przewodniczący bośniackich partii zobowiązali się, że do 31 sierpnia zaproponują realizację wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który ocenił przepisy konstytucji i ordynacji wyborczej kraju za dyskryminujące wobec mniejszości narodowych.

Termin przedstawienia propozycji upływa w najbliższy piątek, a o propozycjach nic nie wiadomo. Kryzys polityczny, w którym znalazł się kraj po rozwiązaniu koalicji rządzącej zablokował negocjacje w sprawie wspólnego projektu i nie ma pewności, kiedy rozmowy mogłyby zostać wznowione.

– To rozczarowujące, że po raz kolejny nic nie zostało zrobione – powiedziała przedstawicielka Rady Europy.

Hannessey dodała, że przeprowadzając wybory na podstawie obowiązujących przepisów, BiH ukaże samą siebie, ponieważ wówczas nie ma szans, by w życie wszedł układ o stabilizacji i stowarzyszeniu między BiH i Unią Europejską.

Źródło: legalis.hr, tportal.hr

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE