Home / Społeczeństwo / Kontrowersyjna splicka parada Gay Pride testem chorwackiej demokracji

Kontrowersyjna splicka parada Gay Pride testem chorwackiej demokracji

Mimo że trasa, którą przejść mieli 9 czerwca uczestnicy splickiej parady Gay Pride została już zatwierdzona, miejscy urzędnicy rozważają możliwość przeniesienia jej z centrum na peryferie miasta. Spowodowane jest to groźbami przeciwników manifestacji, którzy zapowiadają skierowaniem spraw przeciwko władzom Splitu za łamanie prawa do swobodnego poruszania się oraz ustawy o zgromadzeniach. Istnieje również niebezpieczeństwo powtórzenia się incydentów z ubiegłorocznej pierwszej edycji parady, kiedy to jej uczestnicy zostali zaatakowani przez kontrdemonstrantów.

W sobotę 26 maja grupa około 10 przeciwników parady chodziła po Splicie z obrazami przedstawiającymi podobizny Jezusa i Matki Boskiej, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec organizacji manifestacji w centrum ich miasta.

Ostateczna decyzja dotycząca trasy tegorocznej Gay Pride zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni. Organizatorzy parady, której motto brzmi: „Różne rodziny, takie same prawa”, już zapowiedzieli, że nie zgodzą się na żadne zmiany. Powołują się przy tym na wcześniejsze ustalenia z władzami Splitu. Swojego poparcia udzielił im prezydent Chorwacji Ivo Josipović, który w czasie sobotniego spotkania z przedstawicielami organizacji LGBT nazwał splicką manifestację „testem dla naszej demokracji, który możemy i musimy zdać”.

– Być może będzie nieco nerwowo, ale jestem pewien, że Split i jego mieszkańcy staną na wysokości zadania i podtrzymają dobrą reputację, którą się cieszą. Niezależnie od prywatnego poglądu na związki osób tej samej płci, wszystkich ludzi musimy traktować jako pełnoprawnych i równych obywateli – stwierdził chorwacki prezydent. Jak dodał, pojawiające się głosy przeciwników parady nie są w demokracji niczym dziwnym, ale pozostaje mieć nadzieję, że 9 czerwca wszystko przebiegnie z poszanowaniem panujących w demokracji zasad.

Źródła: jutarnji.hr, tportal.hr, vesti-online.com

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE