Home / Bałkany / Kopia bazyliki w Licheniu stanie w Rumunii
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kopia bazyliki w Licheniu stanie w Rumunii

Pomniejszona kopia najsłynniejszej polskiej świątyni stanie na Bukowinie. Budowla będzie darem narodu polskiego za wsparcie jakiego Rumuni udzielili władzom II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 roku.

Pieczę nad wznoszeniem świątyni sprawuje Fundacja Wieże Bożego Miłosierdzia, na której czele stoi Jeremiasz Wiśniewski, wykładowca akademicki na Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Skórczu. – Rumuni podziwiają Polskę i Polaków. Architektura jest wyrazem kultury narodu, głęboko zakorzenionym w jego duchu, licheńska świątynia stanowi tego najlepszy przykład – mówi prezes Fundacji. – Dlatego chcemy się nią podzielić.

Bukowińska realizacja będzie stanowić kopię w skali 1/5 polskiej świątyni. Oryginalny projekt Barbary Bieleckiej zostanie uzupełniony wkładem rumuńskiego architekta Iona Vasilescu, który był asystentem Anki Petrescu – głównej architektki  podczas budowy monumentalnego Pałacu Parlamentu w Bukareszcie. Główne materiały służące do budowy świątyni mają znaczenie symboliczne – są to biały piaskowiec z okolicy Wadowic i czerwony marmur z Transylwanii, ten sam, który jest użyty w Pałacu Parlamentu – opowiada Wiśniewski.

King_John_III_Sobieski_Sobieski_sending_Message_of_Victory_to_the_Pope,_after_the_Battle_of_Vienna_111

Trwają prace nad lokalizacją budowli. Wiadomo, że kościół stanie w Suczawie, dawnej stolicy państwa mołdawskiego, miejscu symbolicznym dla stosunków polsko-rumuńskich.

- W samej Suczawie żyje głównie ludność prawosławna, ale w okolicy znajdują się wioski w których mieszka polska ludność katolicka, przybywająca na te tereny od końca XVIII w. w poszukiwaniu pracy – opowiada  Jeremiasz Wiśniewski. – Główne skupiska Polaków to Nowy Sołoniec, Kaczyka, Plesza i Pojana Mikuli. W Suczawie również od wielu lat Związek Polaków w Rumunii organizuje Dni Polskie, święto integrujące lokalnych Polaków, a także naukowców z obydwu krajów. – Najbardziej prawdopodobne miejsce to okolice ormiańskiego monastyru Zamca – mówi rzeczniczka Fundacji Kazimiera Pustelnicka. – W okolicy są rozległe pola, świątynia będzie doskonale widoczna z miasta i jego okolic.

Monastyr stanowił kwaterę polskich wojsk podczas ich działań na terenie Mołdawii, związanych z udziałem Polski w wojnie Świętej Ligi przeciwko Turcji oraz z planami usadowienia na tronie mołdawskim syna króla Jana III Sobieskiego, Jakuba. Podczas kilkuletniego pobytu Polaków został otoczony umocnieniami ziemnymi o charakterze bastionowym, które są świetnie zachowane do dzisiaj. Z tamtego okresu pochodzi również prawdopodobnie nazwa monastyru, wywodząca się od polskiego słowa „zamek”.   – Tak jak w XVII wieku również teraz będziemy bronić naszych rumuńskich braci  przed wojującym islamizmem – wzdycha Pustelnicka.

manastirea-zamca-13

Skąd Fundacja Wieże Bożego Miłosierdzia zamierza wziąć środki na wzniesienie świątyni, której koszt jest szacowany wstępnie na 19 milionów złotych? – Poczynając od Wielkanocy będziemy zbierać datki w polskich kościołach. Tak jak w oryginalnej, licheńskiej świątyni w wieży zamierzamy urządzić punkt widokowy, który może być atrakcją turystyczną i finansować budowę i utrzymanie. – planuje rzeczniczka. – Spory datek złożył już prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą. Z tego powodu zastanawiamy się, czy wzorem prawosławnych cerkwi, nie umieścić wizerunku fundatorów na ścianie kościoła. Świątynia jest również przewidziana jako miejsce polskiego i katolickiego życia kulturalnego w północnej Rumunii.

- Budowę tej świątyni można jedynie porównać do najazdu Mongołów na Siedmiogród w XIII w. – protestuje Tomasz Ogiński, historyk architektury, znawca kultury rumuńskiej, przewodnik po Rumunii. – Budowla nie pasuje do miejscowego krajobrazu architektonicznego, który zostanie naruszony w bezpowrotny sposób.

Wzniesienie budowli wspiera lokalna cerkiew prawosławna. Rumuński Kościół Prawosławny ma dobre relacje z Kościołem Katolickim. Rumunia była pierwszym krajem prawosławnym, który w 1999 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Podczas swojej wizyty w Suczawie w marcu tego roku abp warszawsko – praski Henryk Hoser – honorowy patron budowy – i arcybiskup Suczawy i Radowiec Teofan – podpisali wspólną deklarację, w której podkreślali, że świątynia będzie „widocznym znakiem starań obydwu kościołów o społeczeństwa potrafiące zachować siły w walce z gender, laicyzacją i cywilizacją śmierci”.

Przewidywany termin ukończenia budowy to czerwiec 2019 roku – w 15 rocznicę poświęcenia bazyliki w Licheniu i w przeddzień 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Krzysztof Górski

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE