Home / Bałkany / Chorwacja / Koreańczycy pokochali Chorwację
split-apartmani-kegalj.com

Koreańczycy pokochali Chorwację

W ubiegłym tygodniu w mieście Pula odbyła się konferencja dla dziennikarzy zorganizowana przez ministra turystyki – Darka Lorencina. Celem tego spotkania było przedstawienie osiągnięć sektora usług turystycznych po pierwszej połowie roku. Według zgromadzonych danych, w pierwszych sześciu miesiącach Chorwację odwiedziło prawie 4 mln turystów, co stanowi 6,6% więcej w porównaniu z tym okresem w poprzednim roku. Z kolei liczba wykupionych noclegów wyniosła 15,96 milionów, co daje 4,7% wzrostu w porównaniu z pierwszą połową 2013 roku.

Turyści zagraniczni stanowili 3,4 miliony odwiedzających, tradycyjnie większością okazali się Niemcy, Austriacy i Czesi. Odnotowano również siedmioprocentowy wzrost liczby turystów z Wielkiej Brytanii. Minister Darko Lorencin wyraził także zadowolenie z powodu Włochów coraz częściej zainteresowanych wypoczynkiem w Chorwacji (w tym roku było ich o 10% więcej) oraz Koreańczyków, których do końca czerwca przybyło aż o 250% więcej w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku!

Lorencin poinformował również, że w ciągu tych sześciu miesięcy odnotowano 13% wzrost zatrudnienia w sektorze usług turystycznych w porównaniu z tym samym okresem z ubiegłego roku.

Fenomenem okazuje się miasto Split, które już od pięciu lat każdego roku cieszy się 20% wzrostem pod względem ilości odwiedzających i zrealizowanych noclegów. Prawie każda rodzina mieszkająca w Splicie zajmuje się turystyką, jedni oddają gościom pokoje w swoich domach, inni sprzedają pamiątki czy organizują wycieczki. Potencjał tej miejscowości odkryli również organizatorzy amerykańskiego festiwalu muzycznego Ultra, którzy postanowili stworzyć europejską edycję festiwalu w Splicie, podpisując z miastem pięcioletni kontrakt. Tegoroczna impreza właśnie dobiegła końca, a według szacunków przyniesie ona 300 milionów HRK zysku.

Źródła: tportal.hr, mint.hr

About Karolina Serafin

KOMENTARZE