Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 1 – 7 października 2012 r.

Kosowo: 1 – 7 października 2012 r.

Konferencja „Konkurencja wobec podejmowania ryzyka w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej”

5 października 2012 r., w Prisztinie odbyła się konferencja „Konkurencja wobec podejmowania ryzyka w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej”, zorganizowana przez Centralny Bank Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK), celem której było promowanie sektora finansowego Kosowa oraz podjęcie debaty na temat wyzwań i zmian w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między konkurencyjnością a poziomem ryzyka.

 

Dzięki grantom inwestycyjnym powstało 2175 nowych miejsc pracy w rolnictwie

Dzięki grantom inwestycyjnym w sektorze rolniczym, w latach 2008-2011, w Kosowie powstało 2175 nowych miejsc pracy. Oprócz tego, dzięki polityce rozwojowej Ministerstwa Rolnictwa, rozszerzono uprawiane powierzchnie, rozbudowano infrastrukturę rolną, a także zwiększono plony oraz zyski rolników, wynika z danych raportu oceny średniookresowej Planu dla Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2007-2013, który jest projektem bliźniaczym UE.

 

Wręczono granty dla młodych przedsiębiorców

32 młodych właścicieli biznesów w Kosowie otrzymało granty z Projektu Wsparcia Biznesu i Nauczania na rzecz Wzrostu, w wysokości 2,5 tys. EUR. Projekt ten był finansowany ze środków Biura Unii Europejskiej w Kosowie i  realizowany przez CEED (Center for Entrepreneurship and Executive Development). (orainfo.com)

 

EUR 2650 PKB per capita w 2011 r.

PKB w Kosowie w 2011 r. osiągnął wartość 4,766 mln EUR. Na jednego  mieszkańca przypada 2,650 EUR. PKB  w 2011 r. miał tendencję zwyżkową. Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych w 2011 stanowiły 88,4% PKB, podczas gdy w 2010 r. – 89,1 PKB. Natomiast stopa inwestycji brutto wyniosła 32,1% PKB, a ogólne wydatki rządu w 2011 r. stanowiły 16,2% PKB, wynika z danych Kosowskiej Agencji Statystycznej (Agjencia e Statistikave të Kosovës, ASK), opracowanych na podstawie ostatniego spisu powszechnego.

 

Piąte zebranie Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Turcją, zlikwidowanie części licencji, reformy w rolnictwie oraz kupowanie rodzimych produktów przez instytucje kosowskie – to główne tematy, które zostały omówione na piątym posiedzeniu Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego (Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, KKZHE). Na spotkaniu ustalono, że do końca tego miesiąca zostanie usunięta część licencji i zezwoleń, a także jednogłośnie zgodzono się z wnioskiem minister Kusari-Lili, która stwierdziła, że instytucje rządowe powinny być zobligowane do używania krajowych produktów w kontraktach publicznych, jak to jest w wielu krajach UE oraz w USA.

 

Spadek wymiany handlowej między Macedonią a Kosowem

Wielkość wymiany handlowej między Macedonią a Kosowem spadła o 18,6% w okresie styczeń-czerwiec br. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Za główne przyczyny spadku uważa się: kryzys gospodarczy, otwarcie autostrady z Kosowa do Albanii, zwiększony dostęp do portu w Durrës, który stał się bardziej atrakcyjny dla kosowskich firm, korzystających wcześniej z usług macedońskich.

 

Rola diaspory w rozwoju gospodarczym Kosowa – raport Instytutu Riinvest

Diaspora odgrywa ogromną rolę w kosowskiej gospodarce, zarówno, dzięki bezpośrednim inwestycjom w kraju, jak i przekazom pieniężnym – aż 70% emigrantów wysyła pieniądze swoim rodzinom w Kosowie, wynika z raportu Instytutu Riinvest, który został przedstawiony na panelu dyskusyjnym „Rola kosowskiej diaspory w rozwoju gospodarczym Kosowa”, zorganizowanym 1 października przez Ministerstwo ds. Diaspory. W ciągu roku, emigranci wysyłają do Kosowa ok. 600 mln EUR, które stanowią 14% PKB, co stawia Kosowo na 15 miejscu w rankingu krajów, które otrzymują najwięcej przekazów pieniężnych od emigrantów. Jednak to, co wnosi diaspora, to nie tylko kapitał, lecz także doświadczenie oraz europejskie standardy i metodologia pracy. W związku z tym, Ministerstwo ds. Diaspory realizuje szereg działań w celu stworzenia jak najlepszych warunków dla działań diaspory w Kosowie.

 

Turystyka – sektor zacofany, ale z dużymi możliwościami rozwoju

Turystyka jest nadal jednym z najmniej rozwiniętych sektorów gospodarki Kosowa, a władze wciąż nie mają pomysłu na rozwój branży, oceniają przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci ds. turystyki, przy okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki (World Tourism Day). Tymczasem, jak wynika z sondażu wśród członków organizacji związanych z turystyką, Kosowo ma do zaoferowania około 100 miejsc, które są atrakcyjne pod względem turystycznym, a w 2011 r. Kosowo znalazło się wśród stu najciekawszych miejsc turystycznych świata według międzynarodowej firmy Skyscanner. Wszystkie miejsca turystyczne w Kosowie potrzebują jednak inwestycji w infrastrukturę, która jest obecnie bardzo zniszczona lub nie ma jej w ogóle.

 

Wzrosły emerytury i renty

Zgodnie z decyzją rządu, od stycznia 2013 r. o 40% wzrosną emerytury dla opłacających składki, a o 33,3% emerytury podstawowe i renty. Emeryci i renciści wielokrotnie protestowali, domagając się ich wzrostu. Premier Hashim Thaçi zapewnił, że o wzroście emerytur i rent zadecydowano po szczegółowych analizach Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej i nie ryzykuje on stabilność budżetową oraz finansową kraju. Przy okazji zapowiedział, że nie będzie to ostatnia podwyżka emerytur i rent podczas jego kadencji.

 

Brak zainteresowania przetargiem na odbudowę Kosowa A

Żadne przedsiębiorstwo nie wyraziło zainteresowania udziałem w przetargu na remont bloku A2 w elektrowni cieplnej Kosowo A. Wznowienie działalności jednostki, według Korporacji Energetycznej Kosowa (Korporata Energjetike Kosovës, KEK) zapewniłoby zmniejszenie uzależnienia kraju od importu energii z pozostałych krajów bałkańskich. (telegrafi.com)

 

Opracowały: Sylwia Zapalska i Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE