Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 10 – 16 października 2011 r.

Kosowo: 10 – 16 października 2011 r.

16 października 2011

KEK przygotowuje się do zimy

Kosowska Korporacja Energetyczna [KEK] twierdzi, że mimo niskich temperatur, sytuacja dostawy energii elektrycznej w Kosowie jest i będzie stabilna. Dokonywane są ostatnie przygotowania do zimy, a ten rok ma być zdecydowanie lepszy dla konsumentów, niż ubiegły; ograniczenia w dostawie prądu mają mieć miejsce jedynie w godzinach szczytu; redukcji dla kategorii A i B w ogóle nie będzie, natomiast dla kategorii C – jedynie w godzinach szczytu. Blok B2 elektrowni „Kosova B” znajduje się obecnie w remoncie. Po jego włączeniu pod koniec listopada zwiększy się wydajność produkcyjna do ponad 300 megawatogodzin energii elektrycznej, potwierdził rzecznik KEK-u. (ekonomia-ks.com)

 

15 października 2011

Prezydencja w CEFTA – sukces i porażka

Kosowo z sukcesem przewodzi Środkowoeuropejskiemu Stowarzyszeniu Wolnego Handlu– CEFTA, twierdzą przedstawiciele rządu. W ciągu tego roku Prisztinie udało się wyeliminować problemy gospodarcze w Belgradem, który od 2008 roku naruszał umowę CEFTA, nie wpuszczając na swoje terytorium produktów kosowskich. Innego zdania są przedstawiciele biznesu, którzy oczekiwali większego zaangażowania rządu kosowskiego podczas prezydencji Kosowa w CEFTA. 1 stycznia 2012 Kosowo przekaże prezydencję Albanii. (kosova.info)

 

Wzrost wpływów do budżetu

Wpływy do budżetu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2011 roku, nie licząc grantów i funduszy wsparcia wyniosły 933,1 mln euro i stanowią 74% wszystkich zaplanowanych dochodów. W ten sposób zanotowano 4-procentowy wzrost w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego, podał minister finansów Hamza. (kosovo.info)

 

14 października 2011

Pralnie brudnych pieniędzy jednym z palących problemów Kosowa

Ekonomiści w Prisztinie twierdzą, że pranie brudnych pieniędzy nadal jest poważnym problemem w Kosowie. Według nich to zjawisko wymaga natychmiastowego działania ze strony instytucji kosowskich. W okresie styczeń – wrzesień 2011 Dyrekcja ds. Badania Przestępstw Gospodarczych i Korupcji rozpoczęła śledztwa w 13 przypadkach, sklasyfikowanych jako pranie brudnych pieniędzy. Jednak, jak podaje Raport Progresu Komisji Europejskiej, w roku 2010 wspomniana Dyrekcja zbadała 700 spraw, z których 500 odesłano do Prokuratury, 170 podejrzanych aresztowano, a szkody oszacowano na ok. 27 mln euro. (kosova.info)

 

Ruszył Tydzień Walki z Ubóstwem

Rozpoczął się organizowany już od 6 lat „Tydzień Walki z Ubóstwem”. Według Raportu Rozwoju Ludzkiego w Kosowie około 45% Kosowian żyje na skraju ubóstwa, a ok. 18% mieszkańców Kosowa żyje w skrajnym ubóstwie. Bieda jest na najwyższym poziomie w rodzinach wieloosobowych, zwłaszcza tam, gdzie w rodzinie nie pracuje wielu jej członków i gdzie stopień wykształcenia jest najniższy. Poziom bezrobocia wśród kobiet wynosi 55%, natomiast wśród mężczyzn – 39%. Tydzień Walki z Ubóstwem ma na celu wzmocnienie dialogu i współpracy wśród młodzieży, społeczności, polityków, organizacji, akademików, sektorze prywatnym i w mediach. W ramach imprezy przewidziano m.in. rozmowy przy okrągłym stole z parlamentarzystami. (kosova.info)

 

13 października 2011

Dofinansowanie przetwórców ziemniaków

Firma „Pestova” zainaugurowała dziś nowy projekt poprawy magazynowania i przetwórstwa ziemniaków, który jest finansowany m.in. z grantów Komisji Europejskiej. Projekt kosztował w sumie 562 tys. euro i w 70% jest finansowany przez Komisję Europejską. (kosova.info)

 

Niemcy nadal będą wspierać Kosowo

Ambasador Federalnej Republiki Niemiec w Kosowie, Ernst Reichel, zapowiedział dalsze wsparcie jego kraju dla Kosowa we wszystkich dziedzinach, na pierwszym miejscu wspominając o silnym wsparciu gospodarki w Kosowie. Ambasador Niemiec spotkał się m.in. z szefem Kosowskiej Izby Gospodarczej oraz przedstawicielami lokalnego biznesu. (kosova.info)

 

Dalsze wsparcie finansowe na odbudowę północy kraju

Rząd Kosowa rozdał kolejny milion euro na odbudowę domów w gminach na północy Kosowa. Wiadomość podał dziś Minister Finansów, Bedri Hamza. Do tej pory rząd przeznaczył na ten cel 900 tys. euro. (kosova.info)

 

12 października 2011

Niezależna Federacja Syndykatu [FSP] ponownie publicznie wyraziła swój sprzeciw wobec prywatyzacji Kosowskiej Poczty i Telekomunikacji [PTK]. (kosova.info)

 

Amerykanie kończą projekt biznesowy w Kosowie

Amerykańska Izba Gospodarcza w Kosowie zakończyła projekt Plan Biznesu w Kosowie 2011, organizowanego przy wsparciu programu USAID ds. Poprawy Środowiska Biznesowego w Kosowie [USAID BEEP], na forum, podczas którego zaprezentowano również ostateczny dokument. Dokument zawiera problemy, z jakimi mierzyć się muszą przedsiębiorcy i spółki w ośmiu kosowskich gminach, zarówno na poziomie władzy lokalnej, jak i centralnej. (kosova.info)

 

11 października 2011

Wlk. Brytania obiecuje dalsze wsparcie dla Kosowa

Wielka Brytania nadal będzie wspierać Kosowo, zapowiedział Ambasador Wielkiej Brytanii w Prisztinie, Ian Cliff, z którym spotkał się kosowski minister finansów, Bedri Hamza. W celu ułatwienia inwestycji prywatnych, rozmawiano na temat podpisania w najbliższej przyszłości umowy dotyczącej zniesienia podwójnego opodatkowania. (kosova.info)

 

10 października 2011

Ekonomiści źle oceniają realizację planu gospodarczego

Plan gospodarczy Kosowa, nazwany „Wizją Rozwoju Gospodarczego Kosowa, priorytety na lata 2011-2014”, zaakceptowany w kwietniu tego roku przez Rząd Kosowa, według ekspertów ds. ekonomicznych, do dziś nie dał żadnych pozytywnych rezultatów. (kosova.info)

 

Premier przedstawił plan stabilnego rozwoju gospodarki

Premier Hashim Thaçi spotkał się wczoraj z nowym szefem Banku Światowego na Kosowo, Janem Peter Oltersem. Na spotkaniu dyskutowano na temat dotychczasowej współpracy Rządu Republiki Kosowa i Banku Światowego oraz zacieśnieniu współpracy. Premier przedstawił nowemu szefowi banku wizję stabilnego rozwoju gospodarki Kosowa, którego implementacja oparta jest na czterech głównych filarach: zachowaniu stabilności makrofiskalnej, inwestycjach, zwłaszcza wsparcai środowiska inwestycyjnego oraz sektora prywatnego, rewitalizacji sektora rolnictwa oraz rozwoju kapitału ludzkiego. (botasot.info)

 

Opracowanie: K.D.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE