Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 11 – 17 marca 2013 r.

Kosowo: 11 – 17 marca 2013 r.

Źródło: europa.eu

Kosowski sektor ICT promowany w Hanowerze

W sobotę, 9 marca br. w Hanowerze, zakończyły się Targi CeBIT, na których Agencja Promocji Inwestycji w Kosowie we współpracy z Ministerstwem Handlu i Przemysłu promowała kosowski sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Firmy z Kosowa prezentowały swoją ofertę, zachęcając zagranicznych przedsiębiorców z branży teleinformatycznej do współpracy. Po prezentacjach odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele firm mieli okazję do zapoznania się ze sobą pod kątem zbadania możliwości współpracy.

 

Włoska firma rozpocznie działalność w Mitrovicy

W Mitrovicy w ciągu dwóch lat ma powstać włoska firma, której nazwa nie została jeszcze ujawniona. Będzie to pierwsze zagraniczne przedsiębiorstwo, które rozpocznie swoją działalność na terenie gminy Mitrovica. Oczekuje się, iż przyczyni się to do rozwoju gospodarczego gminy, powstaną nowe miejsca pracy, a w przyszłości zachęci to pozostałe zagraniczne firmy do inwestowania w Mitrovicy.

 

Bank Światowy potwierdził wsparcie dla projektów energetycznych w Kosowie

Dyrektor Banku Światowego dla Europy Wschodniej, Ellen Goldstein, odwiedziła Kosowo, spotykając się z ministrem rozwoju gospodarczego, Besimem Beqajem. Na spotkaniu omówiono dotychczasowe działania w sektorze energetycznym oraz inicjatywy, która mają zostać zrealizowane w przyszłości. Goldstein potwierdziła także, że Bank Światowy będzie dalej wspierał projekty energetyczne w Kosowie.

 

Szwajcaria zainwestuje ok. 72 mln EUR w Kosowie 

Szwajcarska Agencja ds. Rozwoju i Współpracy zaprezentowała „Strategię dla Kosowa 2013-2016”, zawierającą opis dotychczasowej, którego Szwajcaria udzieliła Kosowu od 1998 r., a także plan inwestycji, które rząd szwajcarski zamierza przeprowadzić w Kosowie w kolejnych latach. Wartość inwestycji ma wynieść ok. 72 mln EUR.

 

250 tys. EUR na granty inwestycyjne dla pszczelarzy

Ministerstwo Rolnictwa przekaże 250 tys. EUR na granty inwestycyjne dla pszczelarzy. Granty mają być przeznaczone na wzrost liczby pasiek, modernizację sprzętu do produkcji miodu oraz zwiększenie produkcji miodu ekologicznego. W tym roku, pszczelarze mogą ubiegać się także o dotacje, na które przeznaczono 300 tys. EUR. Pszczelarstwo i produkcja miodu to najważniejsze, stałe źródło dochodów mieszkańców obszarów wiejskich. W Kosowie obecnie jest ok. 6,5 tys. pszczelarzy.

 

Doradcy rolniczych wesprą kosowskich rolników

Około pięćdziesięciu doradców rolniczych z większości gmin kosowskich, jest gotowych do udzielania profesjonalnych porad rolnikom w obszarze sadownictwa, uprawy roślin i hodowli zwierząt. Doradcy otrzymali certyfikaty po miesięcznym szkoleniu zorganizowanym w ramach programu „Nowe możliwości dla rolnictwa”, w którego trakcie omawiane były aktualne tematy dotyczące nowych technologii, najlepszych praktyk uprawy, ochrony roślin, żywienia, rozmnażania i dojenia krów mlecznych oraz wielu innych kwestii z różnych dziedzin rolnictwa.

 

Podpisano protokół o współpracy z Albanią

Ministrowie spraw zagranicznych Kosowa i Albanii, Enver Hoxhaj i Edmond Panarit podpisali protokół o współpracy, zwłaszcza w zakresie gospodarki. Protokół jest jednocześnie planem rozwojowym dla obu krajów, określającym ramy wspólnych inwestycji w różnych sektorach. Minister Panarit zadeklarował także, że Albania będzie dążyła do tego, aby Kosowo zostało włączone do projektu budowy gazociągu TAP. (koha.net)

 

Przedłużono termin składania ofert prywatyzacji PTK

Komisja ds. Prywatyzacji Poczty i Telekomunikacji Kosowa kolejny raz przedłużyła termin przedstawiania ofert prywatyzacyjnych. Pierwotny termin składania ofert miał upłynąć 14 marca 2013 r., jednak wskutek próśb inwestorów, którzy nie zdążyli skomplementować wymaganych dokumentów, Komisja zdecydowała się przedłużyć termin do 21 marca 2013 r. (kosovatimes.net)

 

Opracowała: Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE