Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 12 – 18 grudnia 2011 r.

Kosowo: 12 – 18 grudnia 2011 r.

18 grudnia 2011 r.
Hakerzy atakują banki
Banki w regionie zaatakowała grupa hakerów kart kredytowych. Chodzi o 11 krajów, m.in. Kosowo. Serbia zablokowała dwa tysiące kart kredytowych ze względów bezpieczeństwa. Banki kosowskie podają, iż są świadome zagrożenia, jednak zaprzeczają, iż stały się celem ataków. (express)

Odnowiono 12 domów w Dzielnicy Bośniaków (alb. Lagja e Boshnjakeve)
W ramach projektu realizowanego na północy Mitrovicy w celu poprawy warunków życia mieszkańców wytypoowano 12 domów, które zostaną wyremontowane w Dzielnicy Bośniackiej. Projekt ten jest wspierany kwotą 25 tys. euro przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Republiki Kosowa. (ekonomia-ks.com)

17 grudnia 2011 r.
Jeszcze w tym roku bez rezerw budżetowych
Ministerstwo Handlu i Przemysłu obiecało, że rezerwy budżetowe zostaną stworzone w tym roku. Jak się jednak okazuje, nie będzie to możliwe do połowy 2012 r. (rel)

16 grudnia 2011 r.
Państwa regionu prywatyzują własność publiczną w Kosowie
Kilka państw w regionie sprywatyzowało kilka przedsiębiorstw na terytorium Kosowa, twierdzą kompetentne organy. Instytucje kosowskie do tej pory nie zidentyfikowały wszystkich obiektów przedsiębiorstw krajów byłej Jugosławii, znajdujących się na terytorium Kosowa. (rel)
Rozpoczęto prace nad asfaltowaniem drogi w Bajçinë
W tym roku zrealizowano wiele projektów, zarówno w mieście, jak i na wsiach. Inwestycje przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej pochodzą głównie z budżetu gminy Bajçinë. Koszt asfaltowanej obecnie drogi wynosi 159.312,79 EUR; jej długość to 2,03 km, natomiast szerokość 5 metrów. Prace realizuje firma „Bageri”. (kosova.info)

15 grudnia 2011 r.
Komisja zatwierdziła Strategię Górniczą na lata 2012-2025
W opracowywaniu tej strategii wzięli udział eksperci z różnych dziedzin oraz kierownictwo kombinatu metalurgicznego „Trepça”. Minister gospodarki dodał, że stategia dot. górnictwa na lata 2012-2025, ma być rewidowana co trzy lata, zależnie od sytuacji gospodarczej kraju. (kosova.info)

KE pomaga w pełnym sfunkcjonalizowaniu Biznes Parku
Po zakończeniu budowy infrastruktury, takiej jak asfaltowanie drogi, rozwiązanie m.in. problemu wody, prądu, w Biznes Parku w Mitrovicy przeprowadzone zostaną także inne inwestycje. Wszystko odbywa się przy wsparciu Komisji Europejskiej. (ekonomia-ks.com)

14 grudnia 2011 r.
Kosowo po raz pierwszy na szczycie Wall Street
Wicepremier i minister handlu i przemysłu Kosowa, Mimoza Kusari-Lila reprezentowała Kosowo na szczycie zorganizowanym przez sieć „M&A Advisory” na Wall Street w Nowym Jorku. Przed setką firm międzynarodowych, inwestorów, polityków, przedstawicieli banków oraz najbardziej znanych mediów zaprezentowała potencjał i możliwości, jakie oferuje przedsiębiorcom Kosowo. Sieć „M&A Advisory” w dziesięciolecie organizacji szczytu po raz pierwszy zaprosiło Bałkany do udziału w tym wydarzeniu. (kosova.info)

13 grudnia 2011 r.
Gmina Podujevo z nowymi drogami
Gmina Podujevo kontynuuje projekty budowy infrastruktury zaplanowanych na ten rok. Jednym z nich jest asfaltowanie drogi we wsi Surkish i Revuç (odpowiednio 2,66 km i 4 km). Ich koszt wynosi odpowiednio 138.988,42 EUR i 193.939,20 EUR. Cała kwota pochodzi z budżetu gminy. (kosova.info)

12 grudnia 2011 r.
W przyszłym roku – Kontrakt Kolektywny
W pierwszym kwartale roku 2012 może zostać podpisany Ogólny Kontrakt Kolektywny, który będzie regulował stosunki kontraktualne między pracodawcami a pracownikami. Uchwalone zostaną też prawdopodobnie dwie ustawy dotyczące finansowania emerytur przez państwo oraz schematów socjalnych, mające zmniejszyć o połowę poziom ubóstwa, który obecnie wynosi od 12 do 15%. Rada Gospodarczo-Społeczna dyskutowała dziś także nad raportem dotyczącym progresu w sferze socjalnej. (kosova.info)

Opracowała: Karolina Dargiel

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE