Home / Bałkany / Chorwacja / Kosowo: 14 – 20 stycznia 2013 r.

Kosowo: 14 – 20 stycznia 2013 r.

Źródło: europa.eu

Wizyta delegacji EBOiR w Kosowie

Delegacja EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju), której przewodniczył wiceprezes na Europę Środkową i Wschodnią, Jean-Marc Peterschmitt, przybyła we wtorek do Kosowa, gdzie spotkała się z gubernatorem Centralnego Banku Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK), Ganim Gërgurim, ministrem rozwoju gospodarczego, Besimem Beqajem oraz premierem, Hashimem Thaçim. Peterschmitt poinformował przedstawicieli kosowskich instytucji o czynnościach związanych z tworzeniem trzyletniej strategii EBOiR dla Kosowa oraz inicjatywach, które bank chce zrealizować w Kosowie. Do najważniejszych obszarów, w które EBOiR chce się zaangażować należą: sektor finansowy, energetyka oraz infrastruktura. Oprócz tego, przedstawiciele Banku wyrazili zainteresowanie wsparciem procesu prywatyzacji Poczty i Telekomunikacji Kosowa (PTK) oraz technicznym wsparciem sektora prywatnego.

 

Kosowskie produkty rolne zostały zaprezentowane w Berlinie

Minister rolnictwa Kosowa, Blerand Stavileci, wziął udział w otwarciu berlińskich targów „Zielony Tydzień”, które są określane mianem jednych z największych targów żywienia, rolnictwa i ogrodnictwa. W tym roku Kosowo po raz pierwszy promuje na nich swoje produkty, m.in. soki, wina i piwo „Peja”. Poza tym Ministerstwo Rolnictwa przygotowało materiały reklamowe promujące nie tylko kosowskie produkty rolne, ale także jego tradycję i kulturę, a także książkę ze zbiorem najpiękniejszych zdjęć ukazujących piękno kosowskiej przyrody. (koha.net)

 

Rusza budowa nowej autostrady Prisztina-Hani i Elezit

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zapewnia, iż rząd Kosowa wywiązał się z zobowiązań wynikających z umowy z MFW i otrzymał zgodę na rozpoczęcie budowy nowej autostrady Prisztina-Hani i Elezit. Były minister finansów, Bedri Hamza podkreślił, iż budowa odcinka Prisztina-Hani i Elezit nie będzie przedsięwzięciem zbyt kosztownym dla Kosowa. Zapewnił także, iż aktualny stan funduszu rezerwowego wynosi 300 mln EUR, spełniając w ten sposób warunki stawiane przez MFW.

 

Minister finansów Kosowa zrezygnował ze stanowiska

Minister finansów Kosowa, Bedri Hamza złożył rezygnację ze stanowiska. Decyzja została zatwierdzona przez rząd, a jego miejsce do czasu wyboru nowego kandydata, zajmie były minister finansów, Ahmet Shala. Przyczyny rezygnacji Hamzy nie są znane, z nieoficjalnych źródeł wynika jednak, że zaoferowano mu objęcie stanowiska przedstawiciela Kosowa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie lub gubernatora Banku Centralnego Kosowa.

 

Deficyt handlowy w listopadzie 2012 r. wyniósł 186,6 mln EUR

Deficyt handlowy w listopadzie 2012 r. osiągnął wartość 186,6 mln EUR, podczas gdy w listopadzie 2011 r. wyniósł on 202,2 mln EUR.  Eksport w listopadzie 2012 r. wyniósł 22,5 mln EUR, natomiast import 209,1 mln EUR. W porównaniu z listopadem 2011 r., eksport wzrósł o 2%, a import spadł o 7%, wynika ze statystyk opublikowanych przez Agencję Statystyczną Kosowa (Agjencia e Statistikave të Kosovë, ASK). Do najczęściej eksportowanych towarów należały metale bazowe i produkty pochodne (56,6%), największy odsetek produktów importowanych stanowiły natomiast produkty mineralne (20,2%). Udział krajów UE w eksporcie wyniósł 33,8%, a w imporcie 38,7%.

 

W Kosowie prawdopodobnie obowiązującym kodem telefonicznym będzie +383 lub +384

Grupa ekspertów uznała, iż przyjęcie albańskiego kodu +355 jest niemożliwe od strony technicznej oraz prawnej. Pojawiła się jednak sznasa, że dzięki pomocy Unii Europejskiej, Kosowo otrzyma swój tymczasowy kod telefoniczny +383 lub +384. Kosowo nie może otrzymać swojego stałego kodu telefonicznego, gdyż nie jest członkiem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Obecnie używa się kodów Serbii (+381), Monako (+377) i Słowenii (+386), co wiąże się jednak z dużymi stratami finansowymi dla Kosowa.

 

Włoscy przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w Kosowie

Włochy są jednym z największych partnerów biznesowych Kosowa z krajów UE. Od pewnego czasu także coraz więcej włoskich przedsiębiorców interesuje się inwestowaniem na jego terenie. Ich doświadczenia zachęcają nowych inwestorów, którzy przybywają do Kosowa w celu zapoznania się z możliwościami inwestycyjnymi w tym kraju. W tym celu również, 18 stycznia przybyła do Kosowa grupa biznesmenów, której przewodniczył Evans Capuani. Przedsiębiorcy spotkali się z przewodniczącym Kosowskiego Sojuszu Biznesu, Agimem Shahinim, który zapoznał gości ze środowiskiem biznesowym w kraju. (koha.net)

 

Kosowo częściowo wolne według rankingu Freedom House

Kosowo otrzymało 5 punktów za prawa polityczne i 4 punkty za wolności obywatelskie, co oznacza, że według rankingu pozarządowej organizacji Freedom House jest częściowo wolnym krajem. Państwom przyznawane były punkty od 1 (pełna wolność) do 7 (brak wolności). Do grupy państw wolnych spośród państw bałkańskich zaliczają się: Słowenia (ogólna ocena 1), Chorwacja (1 za prawa polityczne, 2 za wolności obywatelskie), Serbia (odpowiednio 2 i 2 punkty), Czarnogóra (odpowiednio 3 i 2 punkty), Bułgaria (po 2 punkty), Grecja (po 2 punkty) i Rumunia (po 2 punkty). Tymczasem za częściowo wolne, prócz Kosowa, zostały uznane: Bośnia i Hercegowina (po 3 punkty), Macedonia (po 3 punkty), Turcja (3 i 4 punkty) i Albania (po 3 punkty).

 

Prezydent Jahjaga wzięła udział w otwarciu Światowego Szczytu Energii Przyszłości

Prezydent Kosowa, Atifete Jahjaga, uczestniczyła w oficjalnym otwarciu Światowego Szczytu Energii Przyszłości, który odbył się w dniach 15-17 stycznia w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, pod patronatem księcia Abu Dhabi, szejka Mohammeda bin Zayed al Nahyana. Podczas ceremonii otwarcia prezydent Jahjadze towarzyszył minister środowiska i planowania przestrzennego, Dardan Gashi. Korzystając z okazji, Jahjaga spotkała się z prezydentem Francji, François Hollandem, królową Jordanii, Ranią Al-Abdullah oraz premierem Czarnogóry, Milo Đukanoviciem. (kosovain.eu)

 

Pogłębienie współpracy między Mitrovicą a albańskimi miastami

Przewodniczący gminy Mitrovica, Avni Kastrati wyszedł z inicjatywą pogłębienia współpracy między Mitrovicą a jednostkami samorządów terytorialnych w Albanii i w Kosowie. W tym celu zaplanowano szereg spotkań z przedstawicielami poszczególnych albańskich miast. Avni Kastrati podkreślił, iż celem tych spotkań jest wymiana doświadczeń, wzajemna pomoc oraz wsparcie w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego.

 

Opracowała: Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE