Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 15 – 21 kwietnia 2013 r.
euro - pgportal.me

Kosowo: 15 – 21 kwietnia 2013 r.

Utworzono Fundację MDA

W Kosowie utworzono Fundację MDA, której celem jest zmniejszenie poziomu bezrobocia, w szczególności wśród młodych ludzi. Fundacja ma stymulować powstawanie i rozwój nowych przedsiębiorstw, organizować szkolenia  i promować zrównoważony rozwój w praktykach biznesowych. Ponadto, będzie dążyć do stworzenia partnerstwa strategicznego, pomiędzy 50 największymi firmami w Kosowie. (telegrafi.com)

Akcja sprzątania Mitrovicy

22 kwietnia rozpocznie się akcja sprzątania ulic w Kosowskiej Mitrovicy, zorganizowana przez Departament ds. Inspekcji oraz kosowską policję. Celem inicjatywy jest zwiększenie poziomu czystości w mieście, poprzez usunięcie odpadów budowlanych, które stanowią największy problem w Kosowie, likwidację nielegalnych wysypisk śmieci, a także kary dla wszystkich osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy nie będą stosować się do przepisów o ochronie środowiska i składowaniu odpadów. (ekonomia-ks.com)

Zbiórka dla SOS Wiosek Dziecięcych w Kosowie

Przedsiębiorstwo Coca-Cola Hellenic we współpracy z Amerykańską Izbą Gospodarczą w Kosowie (Oda Ekonomika Amerikane, OEK) i siecią CSR zaprosił wszystkie firmy i obywateli do wzięcia udziału w inicjatywie na rzecz pozyskania funduszy i darowizn dla dzieci bez opieki rodzicielskiej z SOS Wiosek Dziecięcych, którą zaplanowano na najbliższe 10 dni. Osoby chętne mogą zgłosić się do siedziby OEK. Pieniądze zostaną przekazane Stowarzyszeniom 30 kwietnia, w Dniu Dobrej Woli. (telegrafi.com)

Zarejestrowano ponad 1 tys. przedsiębiorstw, należących do kobiet

W ciągu 10 miesięcy w Kosowie zarejestrowano 1297 nowych przedsiębiorstw, których właścicielami są kobiety. Stanowi to ok. 11% wszystkich przedsiębiorstw, wynika z danych Kosowskiej Agencji Rejestracji Biznesów. W celu zwiększenia aktywności kobiet w dziedzinie przedsiębiorczości, w środę zorganizowano konferencję „Jak wspomóc wzrost ilości firm, zakładanych przez kobiety?”, w której wzięło udział ok. 60 przedstawicielek różnych profesji i różnych grup etnicznych. Projekt, finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii, został zrealizowany przez Athene Project  Management. (ekonomia-ks.com)

Deficyt handlowy w lutym 2013 r.

Deficyt handlowy w lutym 2013 r. wyniósł 133,6 mln EUR, podczas gdy w 2012 r. osiągnął wartość 109,9 mln EUR. Najwięcej towarów importowano z Serbii (11%), Niemiec (10,7%), Włoch (8,8%), Grecji (8,4%), Turcji (7,6%) oraz Chin (6,8). Natomiast eksportowano do: Włoch (27,3%), Albanii (11,4%), Czarnogóry (11%), Macedonii (6,6%) i  Niemiec (5,1%). Łączna wartość importu w lutym 2013 r.,  to 156,3 mln EUR, natomiast wartość eksportu to 22,6 mln EUR, wynika z danych, dotyczących handlu zagranicznego, opublikowanych przez Kosowską Agencję Statystyczną. (orainfo.com)

II Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Skopje

Kosowski Sojusz Biznesowy (Aleanca Kosovare e Bizneseve, AKB), we współpracy z izraelsko-macedońskim Klubem przedsiębiorczości, zorganizował II Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Skopje, którego tematem były nowe możliwości inwestycyjne w Kosowie. W forum wzięło udział ponad 400 przedstawicieli 10 państw: Izraela, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Grecji, Bułgarii, Czarnogóry i Austrii, którym przedstawiono nie tylko potencjał inwestycyjny Kosowa, ale także reformy polityki handlowej, podjęte przez rząd. (telegrafi.com)

Targi turystyki i edukacji w Prisztinie

W dniach 17 – 19 kwietnia, w Pałacu Młodzieży w Prisztinie odbyła się 10 edycja targów turystyki oraz siódma edycja targów edukacji, zorganizowane przez CEO – Congress & Event Organization. Na tegorocznym spotkaniu przedstawiono oferty turystyczne na sezon letni i zimowy z Kosowa, Albanii, Czarnogóry, Macedonii, Turcji, Bułgarii i Grecji. Także w targach edukacyjnych wzięli udział przedstawiciele uniwersytetów spoza Kosowa, m.in. Albanii, Grecji, Finlandii, Słowenii, Turcji, Szwajcarii, którzy oprócz kierunków studiów, zaprezentowali również oferty stypendialne swoich uczelni. (ekonomia-ks.com)

Kosowo na targach żywności w Budwie

Agencja Promocji Inwestycji w Kosowie (Agjencia për Promovimin e Investimeve të Kosovës, APIK), we współpracy z Niemiecką Organizacją ds. Współpracy Międzynarodowej (GIZ) i Stowarzyszenie „ENOLOGJIA” z Rahovca, wzięli udział w 39. targach żywności w Budvie, Czarnogóra który odbyły się w dniach 11 – 14 kwietnia. W czasie spotkania, mieli oni okazję nawiązać kontakty z przedstawicielami firm międzynarodowych, współpraca z którymi mogłaby pozytywnie wpłynąć na bilansu ekonomiczny Kosowa. (telegrafi.com)

Opracowała: Sylwia Zapalska

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE