Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 15 – 21 października 2012 r.

Kosowo: 15 – 21 października 2012 r.

Çalik & Limak sprywatyzuje Sieci Dystrybucji i Dostawy Energii w KEK

Władze Kosowa i tureckie konsorcjum Çalik & Limak, podpisały umowę o prywatyzacji Sieci Dystrybucji i Dostawy Energii w KEK (KEDS). Zwycięskie konsorcjum, które złożyło ofertę w wysokości 26,3 mln EUR, już w czerwcu zostało ogłoszone preferowanym oferentem przez Rządowy Komitet Prywatyzacyjny. (zeri.info)

 

Międzynarodowa nagroda dla projektu autostrady „Ibrahim Rugova”

Projekt autostrady Kosowa „Ibrahim Rugova” (Droga nr 7) zdobył Nagrodę za Globalne Osiągnięcia Drogowe (GRAA) w kategorii „Zarządzanie projektem”, przyznawaną co roku przez Międzynarodową Federację Drogową (International Road Federation, IRF). Czteropasmowa autostrada o długości 102 km, rozciąga się od Morinë, na południowej granicy z Albanią, aż do Prisztiny. Prace nad autostradą zostały rozpoczęte w maju 2010 r. przez konsorcjum Bechtel i Enka, które to oddały do użytku 42,5 km drogi, z Morinë do węzła w Duhël, już na rok przed upływem terminu określonego w umowie.

 

Kosowo jest gotowe do realizacji postanowień Traktatu o Wspólnocie Energetycznej

Kosowskie instytucje są gotowe do wypełnienia wszystkich zobowiązań, wynikających z Traktatu o Wspólnocie Energetycznej, a także do podjęcia współpracy z państwami w regionie i utworzenia wspólnego rynku energetycznego. W latach 2013–2014, Kosowo wprowadzi  do systemów ustawowych wszystkie dyspozycje i zobowiązania z trzeciego pakietu dyrektyw Wspólnoty Energetycznej, a ich realizacja rozpocznie się w 2015 r. powiedział minister rozwoju gospodarczego, Besim Beqaj, w czasie 10 Posiedzenia Rady Ministrów Wspólnoty Energetycznej w Budvie.

 

Włosi zainteresowani inwestowaniem w gminie Klina

Rolnictwo i rzemiosło są głównymi sektorami, w które chcą inwestować włoscy przedsiębiorcy, powiedział przewodniczący włoskiej gminy Greve in Chianti, Alberto Bencista, przebywający z trzydniową wizytą w gminie Klina. Włoska delegacja zapoznała się z kilkoma kosowskimi przedsiębiorstwami oraz z warunkami naturalnymi gminy. Obie gminy – Klina i Greve in Chianti – wkrótce staną się gminami bliźniaczymi, co zwiększy współpracę między przedsiębiorcami z Włoch i Kosowa. (koha.net)

 

Kosowo dąży do udziału w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym

Celem rządu Kosowa jest możliwość udziału w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym dla Bałkanów Zachodnich, ogłosiła minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila na konferencji „Program na rzecz rozwoju przedsiębiorstw i innowacyjności  na Bałkanach Zachodnich”, zorganizowanej przez Agencję ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Na konferencji przedstawiono  18 reform na rzecz rozwoju firm, wśród których za najważniejsze uznano: wzrost gotowości inwestycyjnej, promowanie profesjonalnych szkoleń przedsiębiorców oraz pomoc w adaptowaniu standardów technicznych, w celu zwiększenia konkurencyjności eksportowanych towarów.

 

Wzrasta produkcja koncentratów cynku i ołowiu

W ciągu pierwszych 9 miesięcy br. w kopalniach Stantërgu i Artana, wydobyto ponad 121 ton rud, z których wyprodukowano ok. 11 tys. ton koncentratu cynku i ołowiu, czyli o ok. 50% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku, poinformował rzecznik przedsiębiorstwa Trepça, Bislim Muqa. Zwiększenie produkcji jest skutkiem modernizacji maszyn i sprzętu górniczego, finansowanej z budżetu państwa.  (gazetaexpress.com)

 

Dotacja w wysokości 30 mln EUR dla służby zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w Kosowie otrzyma dotację w wysokości ok. 30 mln EUR na rzecz poprawy stanu służby zdrowia. Część kwoty darczyńcy przekażą pod koniec 2012 r., natomiast pozostałą sumę Ministerstwo otrzyma w 2013 r., poinformował minister zdrowia, Ferid Agani.

 

Kosowo chce budowy połączenia kolejowego z Albanią

Władze Kosowa zapewniają, że Kosowo jest gotowe do budowy połączenia kolejowego z Albanią. Zmniejszyłoby ono ruch pojazdów, zanieczyszczenie środowiska i koszty transportu oraz znacząco przyczyniłoby się do rozwoju gospodarczego Kosowa. Jednak to Albania musiałaby ponieść większość kosztów inwestycji, budując 83 km na bardzo trudnym terenie, podczas gdy Kosowo musiałoby zbudować jedynie 17-20 km na obszarze o wiele dogodniejszym. Różnica jest zatem ogromna – zarówno, jeśli chodzi o długość trasy, jak i rodzaj terenu. Albania nie jest gotowa na taki wydatek, jednak, jak zapewnia dyrektor Kosowskich Kolei, Agron Thaçi, rozmowy będą wznawiane, gdyż Kosowo jest bardzo zainteresowane realizacją projektu, który stworzyłby możliwość eksportu produktów kosowskich do Europy Zachodniej przez Morze Adriatyckie z portu w Durrës.

 

Targi produktów rolnych w Prisztinie

W dniach 17-20 pażdziernika, w centrum handlowym „Planet Shopping Center” w Prisztinie trwały targi produktów rolnych, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa oraz Kosowską Izbę Gospodarczą (Oda Ekonomike e Kosovës). Targi zgromadziły 70 przedsiębiorców, wśród których znaleźli się producenci z Albanii, Grecji i Kosowa, w tym z dwóch gmin północnego Kosowa – Zvečan/Zveçan i Zubin Potok. W tym roku producenci rozszerzyli gamę artykułów, wzrosła także ich jakość, co według ministra rolnictwa, Bleranda Stavileciego jest skutkiem dużego wsparcia w sektorze rolnictwa, które ma zostać rozszerzone w przyszłym roku.

 

Ministerstwo Rolnictwa wesprze przemysł mleczarski i mięsny

Ministerstwo Rolnictwa od przyszłego roku będzie wspierało jeszcze bardziej przemysł mleczarski oraz mięsny, w celu zastępowania produktów importowanych krajowymi, zapowiedział minister rolnictwa, Blerand Stavileci, w czasie wizyty w fabryce przetwórstwa mięsa Feti we wsi Gushtericë e Ulë, w gminie Graçanicë, którą odbył wraz z dyrektorem Agencji ds. Weterynarii i Rolnictwa (AVUK), Valdetem Gjinovcim z okazji Światowego Dnia Żywności.

 

Opracowały: Sylwia Zapalska i Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE